NOC S ANDERSENEM A DĚTI TURNOVA

0

Městská knihovna Antonína Marka v Turnově prožila 22. ročník Noci s Andersenem ve znamení především významného výročí města. „Děti Turnova“, tak znělo motto k 750. výročí první zmínky o městě.

Po nucené přestávce vyvolané pandemií koronaviru se v pátek 1. dubna mohl opět uskutečnit pohádkový průvod městem, proběhlo i zasazení stromu Pohádkovníku (Fabularius Anderseni) – lípy srdčité, kterou děti věnovaly svému městu do budoucích let. Zároveň byl také symbolicky položen základní kámen nové budovy knihovny. Ten věnovala obec Libuň v souvislosti se jménem zakladatele turnovské knihovny, pátera Antonína Marka, který zde působil. Zazněly zdravice hostů, které budou zaznamenány v kronice knihovny, na webu i FB. Pamětní glejt s textem „čtenářské víry“ ve speciální schránce do otvoru v základním kameni uložil ředitel knihovny Jaroslav Kříž.

Snímky z průvodu Noci s Andersenem 2022 v Turnově

Poté průvod putoval na náměstí Českého ráje, kde proběhl další program – vystoupení mažoretek, show Martina Šimůnka, trojnásobného mistra světa a legendy českého trialového sportu, zahrály i hudební skupiny. Jako každý ročník, tak také letos děti získaly symbolický klíč od města. Opravdu nevlídné studené počasí zrychlilo průběh venkovního programu a všichni spěchali na svá spací místa. Celkem v Turnově na jednotlivých místech ve školách a školkách spalo asi 250 dětí, v knihovně 35. Dokonce se poprvé spalo i na radnici. Český rozhlas – Rádio Junior – vyhlásil a odměnil miliontého prvního účastníka Noci s Andersenem, kterým se stal Oldřich Vlček, žák 3. třídy ZŠ Žižkova.

Ředitel knihovny Jaroslav Kříž vložil pamětní glejt s textem „čtenářské víry“ ve speciální schránce do otvoru v základním kameni nové stavby knihovny. Celek pak byl zapečtěn malou deskou s nápisem Turnovu Libuň

Doprovodný program v jednotlivých spacích místech si všichni velmi užili. V knihovně se vedle poznávacích stezek a soutěží nejen četlo, ale také byl naším hostem psovod městské policie Martin Šída se psem Cyrilem. Městská policie v Turnově slaví v tomto roce třicet let svého trvání a je důležitou složkou ve městě. S dětmi si na téma Turnov a jeho historie vyprávěla spisovatelka Petra Braunová, kmotra nově zasazeného stromu a knihovny jako takové. Děti už se těší na její nové leporelo o Turnově, které uvítáme společně v květnu v hlavním týdnu oslav. Poznávací stezka v knihovně byla také zaměřena na zajímavé momenty z historie města. Děti navrhovaly nový erb města. Opravdu zajímavé nápady…
Děti v knihovně také popřály pohádkové babičce Marii Meixnerové k jejím 80. narozeninám. Na závěr večerní části akce knihovnu navštívil a četl dětem i sám „pan Andersen“, kterého ztvárnil Petr Haken.
Ráno jsme děti odměnili pamětními listy, získaly také cenu odvážných nocležníků, pamětní průkazy, knižní dárky, jubilejní pohlednice a další drobnosti. Všichni spáči si společně pochutnali na pohádkovém dortu mistra cukráře – Evy Dlouhé.

Děkujeme všem, kteří pomohli, děkujeme sponzorům a všem účinkujícím: Pohádkové kapele Jindry Bady, skupině Capella Rederna z Liberce, Trubačům Českého ráje, mažoretkám AllStars TJ Sokol Turnov, Rytířům turnovského meče a Martinu Šimůnkovi. Děkujeme také všem dětem a jejich doprovodu za skvělou atmosféru.

Za pořadatele knihovnice Eva Kordová
(Zdroj: závěrečná zpráva Noci s Andersenem v Turnově 2022)

Město zastupovala místostarostka J. Svobodová

Český rozhlas – Rádio Junior – vyhlásil a odměnil miliontého prvního účastníka Noci s Andersenem, kterým se stal Oldřich Vlček, žák 3. třídy ZŠ Žižkova

„Spací“ místo v městské knihovně

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.