TURNOVSKÁ HALOVKA 2018

0

V sobotu 10. února patřila turnovská hala TJ ve Skálově ulici trochu netradičnímu sportovnímu odvětví. Konal se tu již 12. ročník Turnovské halovky, což je soutěž akrobatických, rádiem řízených modelů letadel. „Soutěž se létá ve třech kategoriích. První je národní, která je určena začátečníkům. Potom je tu nižší mezinárodní třída pro středně zdatné piloty a pak třída profesionální, ve které se létá i mistrovství světa. Každý let hodnotí tři takzvaní bodovači, kteří posuzují splnění povinných prvků letu,“ přibližuje Vladislav Plichta, který je v současnosti trenérem českého halového létání a propagátorem leteckého modelářství z Turnova.

Kromě zmíněných tří kategorií se v hale létá ještě tzv. aeromuzikál, kdy piloti letí na hudbu dvouminutový volný program; českou specialitou je halový závod na rychlost kolem dvou pilonů a závěrečná akrobatická exhibice.

Modely halou létají v poměrně velké rychlosti

Servis probíhá rovnou na místě

Turnovská halovka patří do seriálu republikových závodů, setkání halových pilotů probíhá ještě v Příbrami, Hodoníně, kde se letos poletí i mistrovství republiky, v Praze, Novém Jičíně a v Třebíči. Jednotlivých soutěžních kol se účastní vždy kolem třicítky pilotů, v Turnově startovali i dva zástupci Slovenska. Největší zázemí má v současnosti tento sport kromě Hodonína v Mnichově Hradišti, jehož Modelklub je také pořadatelem Turnovské halovky. „V minulosti jsme závody pořádali po hlavičkou Aviatiku Turnov, ten ale zanikl a my jsme přešli do sousedního Mnichova Hradiště, kde jsme našli odpovídající zázemí,“ vysvětluje Vladislav Plichta.

Jeho syn Marek Plichta patří ke špičkovým evropským pilotům. Létá evropský pohár obřích modelů akrobatických letadel, který se mu podařilo v loňském roce vyhrát – je tedy aktuálním mistrem Evropy. Zvítězil také v halovém mistrovství Německa v kategorii freestyle.

Pro případné zájemce o létání s modely viz: http://www.modelklubmh.cz.

Všichni soustředěně sledují výkony kolegů

Marek Plicha v akci

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.