V Turnově byla otevřena nová jedlá školní zahrada

0

Čtvrtá ze šesti nových jedlých školních zahrad byla otevřena v úterý 30. května při Mateřské škole v ulici 28. října v Turnově. Byl to výsledek spolupráce mezi společností Lidl a programem Skutečně zdravá škola. Díky úspěchu v grantové výzvě získaly šest základních a mateřských škol v republice finanční prostředky na výstavbu jedlých školních zahrad.
Po krátkém uvítacím programu čekalo na všechny drobné pohoštění, malé překvapení a prohlídka zahrady. Společnost Lidl zajistila i ochutnávku ze svého zdravého sortimentu. „Každý, kdo přišel, s námi mohl posedět v klidném prostředí a zažít tak příjemné odpoledne v zázemí komunitní zahrady,“ řekla ředitelka školy Lenka Dékány.

Vzdělávání a práce na školní zahradě má pro žáky zásadní pozitivní význam. Otevírá dětem zcela nový svět učení, poznávání rostlin a přírodních procesů, umožňuje ocenit přírodu jako celek, podporuje pozitivní změnu stravovacích návyků, zvyšuje koncentraci a představivost, rozvíjí sociální dovednosti, estetiku, zvyšuje sebevědomí a dává dětem pocit hrdosti na svůj úspěch.
„Jedlá zahrada byla naším snem již delší dobu. Prvních návrhů se účastnili všichni zaměstnanci školy společně s dětmi, na pomoc a konečný projekt jsme přizvali i zahradního architekta a odborníka. Samotná realizace po konečném návrhu proběhla v listopadu 2022, kdy jsme společně s rodiči, dětmi a naším poradcem zasadili ovocné stromy – jabloně, hrušeň, švestky, třešeň, meruňky a broskvoň, založili záhony s ovocnými keři a vybudovali nové vyvýšené záhony, kde byly již aktuálně zaseté hrášek, mrkev, ředkvičky a roketa. Vysazené byly i dětmi předpěstované saláty, dýně a cukety a další. Děti se o rostliny učily starat a těší se, jak je budou využívat ve školní kuchyni. Zahrada získala i po stránce estetické nový vzhled a stala se tak příjemným místem pro společná setkávání,“ doplnila Lenka Dékány.
(Zdroj: TZ projektu)

Více informací najdete na: http://www.skutecnezdravaskola.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.