VĚRNOST JEDNÉ FIRMĚ, KTERÁ SE DNES UŽ NEVIDÍ, TO JE PROFESNÍ ŽIVOT JOSEFA LIŠKY

0

Psal se červen 1956 a Josef Liška po vyučení nastupuje do tehdy nově vzniklého Diasu Turnov. Začátek léta 2016: Josef Liška odchází z Diasu definitivně do důchodu. Po 60 letech! Z dnešního pohledu těžko uvěřitelné. Celý život nejen v jedné firmě, ale i na jednom místě ve výdejně nářadí! Když do jeho království přijdete, ocitnete se rázem o několik desetiletí zpět. Žádné počítače, žádná elektronická evidence. Každý kus pilníku, šrouby, vrtáky, šroubováky, díly do specializovaných přístrojů, vše má svoji kartu a pevné místo. Při jejich vyhledávání je pan Liška pravděpodobně rychlejší než počítač. „Vše je uloženo ve speciálních šuplících, kterých je asi 1 200. Je zde zhruba 10 tisíc druhů různého nářadí, míval jsem jich tu ale i na 15 tisíc. Vím naprosto přesně, kde co je,“ přibližuje Liška.

n201607261916_zap_176_2016_diasTen pamatuje doby rozkvětu i útlum firmy, která po celá desetiletí dělá Turnovu dobré jméno. „Zažil jsem všechny výrobní programy. Dělaly se tady diaprojektory, hodinkové a přístrojové kameny, gramofonové jehly, atomové průzory, vlhkoměry, keramické kyčelní klouby, soustružnické nože na obrábění tvrdých materiálů, potenciometry, dnes jsou to diamantové brusné kotouče pro sklářství,“ vypočítává Josef Liška. A pro všechny výrobní programy musel mít ve skladu patřičné nářadí. „Bavilo mě to, pořád jsem se musel učit něco nového, protože když máte nakupovat třeba náhradní díly ke strojům, musíte s nimi umět pracovat. Pořád se něco dělo, takže jsem ani nikdy neuvažoval, že bych šel jinam. Jednou mě lákali z lomu ve Smrčí, jestli bych jim nešel dělat nákupčího, že bych dostal i vlastní auto. Když se to dozvěděl můj vedoucí v Diasu, tak jsem dostal dokonce přidáno,“ směje se Josef Liška. Do „oficiálního“ důchodu šel v roce 1997, ale po dohodě ve firmě zůstal pracovat dál, v poslední době už jen na některé dny v týdnu. A nyní už přece jen vzhledem k věku končí úplně, byť všichni počítají s tím, že mu budou moci alespoň zavolat, když něco nenajdou. „Bude-li potřeba, přijdu. Já vždycky chodil do práce rád. Nechápu lidi, kteří se těší na důchod. Na co se těšit pak? Co přichází po důchodu?“

n201607261916_zap_178_2016_diasDias Turnov vznikl v roce 1953, tehdy ještě pod názvem Turnovské brusírny. Míval až 700 zaměstnanců. Podle jednatele firmy Zdeňka Romanyho se dnes firma soustřeďuje na výrobu diamantových brusných kotoučů pro sklářství. Odběratele mají v celém světě. Nejvíce jich je v České republice, originální výrobky ale putují nejen do mnoha dalších států v Evropě, ale pravidelně i do Japonska, Vietnamu, Austrálie, Jižní Ameriky a dalších zemí. Firma má roční obrat ve výši zhruba 30 mil. Kč a třicítku zaměstnanců. „Zažili jsme i větší krizi před pěti šesti lety, kdy některé známé velké sklářské firmy zkrachovaly. Dnes už se ale výroba znovu stabilizovala, máme i nové zahraniční odběratele. Firma je nejen v dobré kondici, ale věřím, že má před sebou i dobrou budoucnost,“ hodnotí Romany.

201607261916_zap_177_2016_dias

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.