Bude to nejspíš jako ona známá skleněná krychle uprostřed pařížského Louvru. Jedni ji nenávidí, druzí vítají, nikoho ale nenechá chladným a bez názoru. Také připravované stavbičky na nových turnovských kruhových objezdech na tom budou stejně. Mluvilo se o nich hodně v minulém roce, kdy radní usoudili, že by se jim líbilo, kdyby nové kruhové objezdy ve městě zkrášlila drobná umělecká díla, která by evokovala Turnov jako srdce Českého ráje a hlavně místo, kde se okolní příroda, městská architektura a umění snoubí v jeden celek.
Soutěž na osazení čtyř kruhových objezdů uměleckými díly byla vyhlášena v loňském roce. Dnes jsou známy nejen vítězové, ale i místa, kde by jednotlivá vítězná díla měla stát.
Konkrétně se jedná o kruhový objezd na křižovatce Nádražní, Palackého, Bezručova u obchodu s nářadím, kde by měla stát plastika známého turnovského výtvarníka Davida Szalaye. Zde je realizace nejdál, a vše nasvědčuje tomu, že v rámci slavnostního otevření Bezručovy ulice po rekonstrukci kanalizace, což bude někdy mezi 15. a 20. červencem, už bude plastika na místě.
Známé je osazení i dalších tří kruhových křižovatek. U Ontexu na Vesecku má stát „téčko“ z nerezového plechu se sklem, evokující zpracování drahých kamenů od Jany Hübnerové z Držkova, na kruháku na křížení ulic Palacha, Sobotecká (u „Pionýráku“) má být umístěna miniatura skalního města – autorem je Ondřej Šída z Turnova; a na kruháku u Lidlu bude kamenná brána, resp. imaginární vstup do Českého ráje od Milana Exnera z Poděbrad.
Na všechna čtyři místa již byl podle vedoucího odboru kultury MěÚ v Turnově Reného Brože zpracován tzv. bezpečnostní audit a záměr prochází posledním schvalovacím řízením, aby byly splněny všechny podmínky. „Hlavně nesmí být omezena viditelnost a umělecká díla nesmí být při případné dopravní nehodě jiným způsobem nebezpečná. Proto například musela být část plastiky Davida Szalaye upravena, aby se na kruhovém objezdu vůbec mohla objevit,“ uvedl René Brož.