SERIÁL NA TÉMA VODA, DÍL II: VODOJEMY A ÚPRAVNY VODY

0

V dalším díle seriálu, který připravuje pro čtenáře TvA  Vodohospodářské sdružení Turnov, vám přiblížíme situaci s vodojemy a úpravnami vody. Vody je na Turnovsku naštěstí hodně. Bez propojeného systému funkčních úpraven, vodojemů a čerpacích stanic by však nemohly být zásobovány domácnosti ani firmy. V Turnově a jeho okolí vlastní VHS Turnov 13 objektů či areálů z celkových 130 na celém našem území. Optimální naplňování vodojemů je řízeno provozovatelem – zaměstnanci SčVK – z centrálního dispečinku. Nejdůležitějšími objekty jsou úpravna vody v Nudvojovicích a čerpací stanice v Dolánkách.

Nudvojovice musíme co nejdříve úplně rekonstruovat – sem nešly žádné peníze celé desítky let existence úpravny. Dolánecký areál prošel částečnou rekonstrukcí, na kterou každoročně navazujeme. Z obou objektů je voda čerpána do areálů s více vodojemy na Károvsku a v Ohrazenicích. Z Károvska pak teče voda do dalších vodojemů a až do nejvzdálenějšího na Pohoři (Olešnice). Do vodojemů v Turnově také tečou prameny z okolí Turnova.
Zajímavým historickým objektem je vodojem v ulici 5. května, jedním z nejznámějších pak objekt na Metelce – u silnice I/10 nad Bukovinou. Další jsou postaveny v Mašově, Malém Rohozci, na Bukovině a na Vrchhůře – nad sídlištěm Výšinka. Vodojemy akumulují vodu před její dodávkou do vodovodní sítě.

Objekty na Turnovsku mají celkový akumulační objem 6.600 m³ vody. Denní spotřeba se v dnešní době pohybuje okolo 2.700 m³. V případě krizového stavu (povodeň v Dolánkách či v Nudvojovicích, výpadek proudu…) vydrží voda na dva dny. I proto je nutné výrazně obnovovat historické gravitační přivaděče z okolí města, které jsou imunní vůči vnějším vlivům.
Nový věžový vodojem i úplnou rekonstrukci dalších zařízení potřebuje areál v Ohrazenicích, a to kvůli kapacitě i tlakovým poměrům v průmyslové zóně Vesecko a v části Ohrazenic. Letos jsme také řešili velkou havárii jednoho z vodojemů na Károvsku, kdy při deštích tekla děravými betony voda zvenčí viditelnými proudy a znečišťovala pitnou vodu. I proto připravujeme celkovou rekonstrukci všech vodojemů na Károvsku za více jak 10 mil. Kč. Jsou totiž navíc klíčové i pro případ zásobování města při velké povodni.

VÍTE, ŽE…

Se nám každý rok podaří plně rekonstruovat asi čtyři objekty z celkových 130 existujících? Úplná rekonstrukce jednoho vodojemu nás stojí přibližně 2,5 mil. Kč. I když už máme více úspěšných let za sebou, tak si lehce dopočítáte, že tohle tempo obnovy vůbec nestačí. Minulý režim údržbu extrémně zanedbával. Velká většina objektů volá nejméně po částečné obnově, protože každý musí sloužit 24 hodin denně po celý rok. Pokud nezrychlíme tempo obnovy, nepůjde jen o zbabělé odložení problému na další generaci. Úplně jistě by pak nastal stav, že bychom nemohli v budoucnu zásobit každého obyvatele na svém území dostatkem kvalitní vody. Naštěstí tuhle skutečnost pochopil i Liberecký kraj, který každoročně podporuje úplné rekonstrukce objektů. Jsme u něj mnohaletým a asi nejúspěšnějším žadatelem o dotační peníze.

VHS – dobrovolný svazek 22 měst a obcí – jen neopravuje staré vodojemy, ale staví i nové, protože se rozšiřuje zástavba a někde dosud vodovod chyběl. Nejnovější z nich je v horní části Tatobit, v lokalitě Žlábek. Dva největší nové vodojemy jsme postavili při akci Čistá Jizera v Rokytnici nad Jizerou. Na příští rok je připravena například výstavba vodojemu na Kozákově, protože dnešní systém nestačí potřebám zásobování obyvatel Komárova. Naším dalším úkolem jsou nové vodojemy nad obcemi Rakousy a Líšný.

VHS Turnov vlastní i úpravny vody čistící vodu z potoků. Největší je v Příkrém na Semilsku, která nyní prochází úplnou rekonstrukcí za 70 mil. Kč. I takový druh akce – klíčové pro každodenní život Semil a okolních obcí – podporují evropské peníze. Nad úpravnou jsme navíc svědky unikátních špatností. Neukáznění motorkáři projíždějí i přes jasné zákazy korytem Vošmendy a extrémně kalí vodu. A ještě výše stékají do potoka odpadní vody z Vysokého nad Jizerou, kde nemají dořešenou kanalizaci ani odpovídající čištění odpadních vod. Je proto smutné, když čteme, jak se představitelé horského městečka chlubí nízkou cenou stočného. Protože potoční příroda samozřejmě není všemocná, tak musí naše úpravna většinu jejich znečištění složitým procesem odstranit. (PR)

Další informace najdete také na www.vhsturnov.cz

Související články (celkem 9)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.