PŘIJÍMÁTE TELEVIZNÍ SIGNÁL Z JEŠTĚDU? NA OBRAZOVCE SVÍTÍ „KOSTIČKA“

0

Pokud máte rádi dokumenty a filmy pro náročnější diváky, jistě jste již zpozorněli. Na televizorech se standardním analogovým příjmem anténou nasměrovanou na Ještěd svítí v pravém dolním rohu obrazovky kostička, která značí, že příjem tohoto programu bude již zanedlouho ukončen. V noci z 31. července na 1. srpna 2009 na vysílači Liberec – Ještěd skončí analogové vysílání ČT2 a začne digitální vysílání všech čtyř programů ČT. Jedna etapa historie televize, fenoménu druhé poloviny 20. století, končí. Co dělat? Koupit set top box, satelit, nebo prostě „dvojku“ oželet? Na to jsme se zeptali Petra Müllera, majitele firmy MEC v turnovské Bezručově ulici.

* Mnoha lidem na Turnovsku nyní při sledování televizního programu ČT2 svítí v rohu kostička, což je upozornění na to, že od srpna už tento program neuvidí. Pomůže v tomto případě přesměrování antény z Ještědu na Prahu?
Nepomůže. Praha už analogově nevysílá. Přetočit anténu na Prahu tedy nemá smysl. Mělo by to smysl jen v případě digitálního příjmu.

 

* Když oželím ČT2, jak dlouho ještě z Ještědu budu moci přijímat analogově další programy (ČT1, NOVU a PRIMU)?

S největší pravděpodobností až do června 2011.

 

* Kdy budou z Ještědu vysílány programy ČT1, NOVA a PRIMA digitálně?

Mělo by to být až na konci srpna příštího roku, půjde o multiplex II: Nova, Nova Cinema, Prima, Prima COOL, Barrandov. Podotýkám, že ČT1 bude z Ještědu možné digitálně sledovat už od letošního srpna.

 

* Jaké řešení lidem na Turnovsku navrhujete?

Můžete ponechat anténu směrovanou na Ještěd a programy ČT1, ČT2, ČT24 a ČTSport přijímat digitálně přes set top box, a zbytek kanálů postaru analogově. Výhodu to má v tom, že nemusíte hýbat s anténou, jen si koupíte set top box, jehož instalaci lze zvládnou bez pomoci odborné firmy. Nevýhodou je, že když se budete chtít dívat na Novu nebo Primu, budete muset set top box nejdřív vypnout. Zejména starším lidem může tohle někdy dělat problémy. Cena set top boxů klesá, dnes jen mírně přesahuje tisícovku.

 

* A když chci všechny české programy přijímat digitálně?

Opět si zakoupíte set top box, nebo novou televizi, která má zabudovaný digitální příjem, musíte požádat odbornou firmu o přesměrování antény na vysílač Ústí – Buková Hora, popřípadě na Prahu. Zde je k dispozici digitální příjem tří multiplexů, sledovat můžete digitálně celkem 12 televizních kanálů, včetně všech českých stanic.

 

* Lze přijímat televizní signál pomocí satelitu?

Samozřejmě, na satelitu jsou k dispozici všechny české a mnoho kanálů zahraničních. Máte dvě možnosti, buď si satelit koupíte (pořizovací cena je kolem šesti tisíc) a neplatíte žádné poplatky (Skylink, CSlink), můžete ho ale získat i zadarmo, platíte ale měsíční poplatky (UPC, DIGI).

 

* Jak je to finančně, které řešení je nejlevnější a které nejspolehlivější?

Nejlevnější je zakoupení set top boxů. Není ale zaručena kvalita příjmu ve všech oblastech. Nejspolehlivější je příjem ze satelitu. Příjem je zaručen na zhruba 95 procentech našeho území, navíc je zde mnohem větší výběr kanálů.

 

* Jsou lidé, kteří mají doma třeba dvě či tři televize, ke každé musí mít set top box?

Úplně každá televize bez vestavěného digitálního tuneru (set top boxu) musí mít buď set top box, nebo satelitní přijímač.

 

* Podobných dotazů určitě dostáváte desítky týdně, stíháte občanům vyhovět v rozumném termínu, nebo mají počítat s tím, že jsou nyní u odborných firem, bez jejichž pomoci se většina z nás neobejde, delší čekací lhůty?

Většina montážních firem má v současné době delší dodací lhůty, protože téměř všichni zákazníci ponechali výměnu, rekonstrukci či montáž na úplně poslední chvíli. Někdy je tu opravdu trochu nervózní atmosféra, na Turnovsku se ale zase tolik neděje, bez jednoho programu se snad lze na čas obejít, horší to bylo v místech, kde třeba na digitální příjem přešli najednou ve větší míře. Snažíme se zákazníkům vyhovět a tímto bych rád i všechny požádal za sebe a své kolegy o strpení…

 

* Děkujeme za rozhovor.

 

Vše o digitalizaci se dozvíte také na stránkách www.digict.cz  (v rubrice „Videoarchiv“ je možné přehrát všechny spoty o digitalizaci a také záznamy specializovaných pořadů Žijeme digitalizací).

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.