V sobotu 22. května se v turnovské Základní škole v Žižkově ulici uskuteční velká slavnost. V 9.00 hodin začíná tradiční školní jarmark. V kulturních vystoupeních se představí děti z jednotlivých ročníků, k dispozici je i další program pro příchozí v areálu školního dvora (prodej výrobků, občerstvení, sportovní klání apod.). Na své si přijdou děti i dospělí. V 11.00 hodin se uskuteční slavnostní křest knihy „Turnovské kasárny“ společně s vernisáží výstavy dobových fotografií. Nová kniha spatří světlo světa u příležitosti 15. výročí existence školy v budovách bývalých kasáren a také mimoděk u příležitosti 20. výročí odchodu okupační sovětské armády z Turnova.
Text a obrazový doprovod knihy „Turnovské kasárny“ daly dohromady dvě učitelky dějepisu na této škole – Věra Franců a Lenka Morávková. „Původně jsme s žáky připravily zpracování tématu v rámci dějepisného semináře, začaly jsme shromažďovat materiály, a přitom jsme si uvědomily, že historie turnovských kasáren a místa, kde stojí, je natolik zajímavá, že by byla škoda psát o tom pouze v kontextu s naší školou, ale že je to vlastně materiál na větší publikaci,“ přibližuje Věra Franců.
A tak vznikly podklady knížky, která obohatí leckterou domácí knihovnu s regionální literaturou. „Když jsme práci dokončily, začaly jsme se zajímat o ceny tiskařských prací. Získaly jsme podporu ze strany radnice i turnovských podnikatelů,“ uvedla druhá z autorek, Lenka Morávková. Kniha je též „malou oslavou“ současné podoby kasáren. Zdevastované objekty z přelomu 80. a 90. let minulého století jsou nyní ozdobou Turnova. V tzv. horní části kasáren je nyní střední škola, v dolních kasárnách je moderně vybavená základní škola.
Nejzajímavější události v historii kasáren:
* Vojenská historie města Turnova začíná v roce 1882 příjezdem vojáků praporu polních myslivců č. 37 c. k. rakousko-uherského mocnářství, kteří byli ubytováni v pozatímních kasárnách (budova bývalé reálky na náměstí). O rok později se tento turnovský prapor stal součástí nově vzniklého pěšího pluku č. 94.
* Druhá posádka přišla do Turnova v roce 1885. Byl to český zeměbranecký prapor č. 38, který byl v roce 1889 včleněn do českého zeměbraneckého pěšího pluku č. 10.
* Město Turnov muselo začít řešit problém s umístěním většího počtu vojáků, a proto se rozhodlo investovat do stavby kasáren.
* V roce 1887 byla otevřena 1. budova kasáren pro zeměbranu (dnešní I. stupeň ZŠ), v roce 1889 kasárny pro pěchotu (dnešní střední škola) a v roce 1895 2. budova zeměbraneckých kasáren (dnešní II. stupeň ZŠ).
* Poklidný život turnovských vojáků byl přerušen vyhlášením války v roce 1914, obě posádky se účastnily válečného dění.
* Po ukončení války v roce 1918 mělo město Turnov velký zájem na udržení vojáků ve svých kasárnách, a tak se nebránilo ani nejrůznějším úpravám a opravám budov (například v roce 1930 vznikla nástavba II. patra k 2. budově Štefánkových kasáren, proběhla generální oprava Jizerských kasáren atd.).
* V roce 1928 bylo do Štefánkových kasáren (dolní) přemístěno Vojenské telegrafní učiliště, které během květnové i zářijové mobilizace 1938 sehrálo důležitou roli spojovací centrály.
* V Jizerských kasárnách (horní) se postupně vystřídaly prapory pěších pluků 44 a 47.
* Během II. sv. války byly kasárny obsazeny vojáky wehrmachtu a vládního vojska.
* Po válce se čeští vojáci do turnovských kasáren vrátili, ale v roce 1968 byli vyměněni za vojáky 185. raketové brigády sovětské armády, kteří odešli až v květnu 1990.
* Po odchodu sovětských vojáků se řešilo, co s kasárnami bude dál. Nakonec bylo rozhodnuto využít dolní kasárny pro základní školu (otevření 3. ledna 1995) a o něco později se horní kasárny proměnily na střední školu (otevření 1. února 2001).
* V květnu 1998 byly zahájeny práce na výstavbě dvou tělocvičen a venkovních sportovních hřišť, které byly dokončeny o rok později. V létě 2004 byl celý areál dobudován a byly dokončeny poslední terénní úpravy. Celkové náklady na rekonstrukci činily přibližně
O nejrůznějších školních akcích si můžete přečíst na webových stránkách www.zsturnov.cz