Soudě podle účasti při veřejném projednání úprav zeleně na tomto sídlišti, při kterém mohou občané vyjádřit i další náměty a připomínky, tak je asi valná část obyvatel sídliště se stavem na Výšince spokojena. Ze zhruba dvou tisíc lidí, kteří na sídlišti bydlí, jich na setkání do gymnázia, které se uskutečnilo v pondělí 15. února v podvečer, přišly necelé tři desítky… Podobné setkání se již uskutečnilo s obyvateli sídlišť v Dělnické ulici v Daliměřicích a sídliště v Přepeřské ulici. Radnice, resp. její odbor životního prostředí, má velkou šanci získat na úpravu zeleně významnou dotaci z Evropské unie, proto ve zmíněných sídlištích vznikly studie úprav zelených ploch.
Jak na setkání uvedl tvůrce studie, odborník na zeleň Josef Souček, stejně jako v ostatních sídlištích, i na Výšince nikdo nikdy koncepci zeleně neřešil a v podstatě si každý před dům vysadil, co kde získal, nebo koupil. Proto je tu tolik jednotlivých stromů a keřů, které se sem nehodí a které vyrostly do rozměrů, kdy stíní do bytů, větve zasahují do balkónů a podobně. „Navrhuji část dřevin obměnit tak, aby zde vznikla druhová skladba, která na sídliště patří, v dolní části kde je dnes dětské hřiště pro menší děti by mělo vzniknout větší hřiště s novými herními prvky pro děti do deseti let, nahoře mezi domy, kde je nyní kluziště a v létě antukové hřiště, by mělo být nové hřiště pro větší děti,“ přiblížil základní koncepci studie Josef Souček.
„Nejsme ve fázi, kdy vybíráme konkrétní herní prvky, nyní by měla vzniknout koncepce zeleně a umístění dětských hřišť v obecné rovině ve shodě s obyvateli sídliště a jejich potřebami,“ řekla na setkání na gymnáziu starostka města Hana Maierová.
Z připomínek zejména maminek malých dětí vyplynulo, že sice dolní hřiště pro malé děti je v pořádku, ale naprosto chybí nějaké odpočinkové místo se stínem. „V horkých letních dnech vycházíme s dětmi ven až navečer, protože u pískoviště a prolézaček si není kde v klidu ve stínu sednout,“ uvedla jedna z přítomných maminek. Někteří se kriticky vyjadřovali i k topolové aleji, která ohraničuje pozemek Granátu, stromy jsou podle nich svojí výškou nebezpečné, při silnějším větru hrozí, že spadnou na pod nimi stojící auta. Tady odborník Souček navrhl zdravotní řez, který zmenší objem koruny jednotlivých stromů. Obyvatelé sídliště se také v připomínkách zabývali jednotlivými stromy, které byly před lety neuváženě vysazeny v místech, kde dnes činí problémy. Další poukazovali na nevhodně umístěnou autobusovou zastávku přímo před vchodem do jednoho z panelových domů, která je navíc bez jakéhokoli zázemí.
Jak se však dalo očekávat, největší část připomínek se týkala parkování v sídlišti. „Problému rozumím, přesto si myslím, že bychom na zeleň neměli rezignovat v tom smyslu, že sídliště proměníme v jedno velké parkoviště,“ zdůraznil Josef Souček. Ten přesto navrhl plochu, kde by mohla vzniknout nová parkovací místa, a sice v horní části sídliště nad domy v Rubínové ulici směrem k hvězdárně. Zde by mohl vzniknout další pruh pro stojící auta. Místostarosta Jaromír Pekař v této souvislosti připomněl množství aut, která bez pohybu v sídlišti stojí celou zimu, což je skoro při dvouměsíční sněhové pokrývce dobře patrné.„Tato auta zbytečně zabírají parkovací místa. V budoucnu se podle mého názoru nevyhneme nějakému ekonomickému zhodnocení parkování v sídlišti, mohou být vyčleněny placené plochy pro jednotlivé domy, těžko ale bude možné, aby každá rodina mohla přímo u vchodu zaparkovat svá dvě auta a jedno na celou zimu na místě odstavit,“ přiblížil svůj pohled Pekař. V souvislosti s rozšířením možnosti parkování byla zmíněna i možnost vzniku kamerami hlídaného parkoviště, které by vzniklo před bývalou kotelnou v Perlové ulici, kde je k dispozici asfaltová plocha. Objekt kotelny sice město nedávno prodalo, ale i její majitel do budoucna nevyloučil možnost vzniku parkovacího domu. „Tady bych byla ráda, kdyby nám lidé ze sídliště dali vědět, jestli by o nějakou formu odstavného parkoviště s osvětlením a dohledem kamer městského bezpečnostního systému stáli,“ dodala starostka Maierová.
„Ono by možná i pomohlo jednoduše parkovací místa před domy na asfaltu řádně vyznačit, i to by přineslo několik míst navíc, protože někteří parkují s dvoumetrovými rozestupy,“ byla připomínka dalšího z občanů. Inu, nedostatek parkovacích míst na sídlišti na Výšince je jedním z hlavních problémů. „Když jedu domů po 18. hodině a déle večer, čeká mě často okruh celým sídlištěm, než najdu nějaké místo a to ještě máme štěstí, že je tolerováno stání při hlavní silnici na Vrchhůru,“ ukončil debatu jeden z přítomných.
Stejně jako v ostatních sídlištích, jsou i lidé na Výšince vyzváni, aby ke studii úpravy zeleně psali své náměty a připomínky. Studie je k nahlédnutí na odboru životního prostředí radnice, adresa pro psané připomínky je: Městský úřad Turnov, odbor životního prostředí, Antonína Dvořáka 335, 511 22 Turnov, elektronická adresa: h.mala@mu.turnov.cz . Pokud to půjde, měly by být připomínky zpracovány vždy za jednotlivé domy. Termín pro podání námětů a připomínek je do 15. března.