NEZAMĚSTNANOST A PRŮMĚRNÁ MZDA V NAŠEM REGIONU

0

Nezaměstnanost v Libereckém kraji vzrostla v únoru podle nové metodiky o desetinu procentního bodu na 8,4 %. Vývoj v Česku byl stejný, jen nezaměstnanost je nižší – 8,1 %. Bez práce bylo v zemi na konci února podle zprávy ČTK 593 683 lidí. Úřady práce v Libereckém kraji evidovaly na konci měsíce 25 177 dosažitelných uchazečů o práci, o 328 víc než v lednu. Počet uchazečů o zaměstnání v Libereckém kraji stoupá od poloviny loňského roku. „Únorové změny ukazatelů trhu práce nebyly tak výrazné jako lednové, přesto došlo i v tomto měsíci k růstu nezaměstnanosti. Zvýšení počtu uchazečů zaznamenaly všechny okresy kraje,“ řekl ČTK krajský analytik úřadu práce Petr Malkovský.

Už druhý měsíc podle něj ale ubývá nezaměstnaných absolventů škol, i když únorový pokles byl jen nepatrný. Výrazně v únoru přibylo volných míst. Zatímco v lednu si mohli uchazeči vybírat z 1 838 míst, o měsíc později jich úřady nabízely 2 221, což je o 383 více. Nejvíc nových pracovních příležitostí přibylo na Liberecku a Jablonecku. Na jedno volné místo připadá v kraji 11,7 uchazeče. Nejhorší je situace na Semilsku, kde je jedno volné místo pro 21 uchazečů. Naopak největší je nabídka práce na Liberecku, kde na jedno volné místo připadalo 8,4 uchazeče.

V okrese Semily bylo v únoru registrováno celkem 4 422 uchazečů o zaměstnání, míra nezaměstnanosti je 8,4 %.
Nabízejí se volná místa například v jilemnické a semilské nemocnici (lékař, fyzioterapeut). Místo najdou svářeči, konstruktéři, nástrojaři, konkrétně na Turnovsku je volné místo řidiče u stavební firmy, nebo místo obsluhy čerpací stanice a prodavače v obchodu se stavebním materiálem.

Podle údajů Českého statistického úřadu průměrná mzda v Libereckém kraji vzrostla loni o 2,2 procenta na 22 789 Kč. Zaměstnanci si tak v průměru polepšili měsíčně o 487 korun. Reálně jsou ale jejich mzdy nižší. Při inflaci 3,3 procenta činil pokles reálných mezd v kraji 1,1 procenta.
 
Růst mezd v Libereckém kraji byl loni pod celostátním průměrem, méně stouply mzdy jen v Jihočeském a Karlovarském kraji a také v Praze. Průměrná mzda v Česku vzrostla za loňský rok o 2,7 procenta na 25.101 korun, což ve srovnání s rokem 2011 představuje přilepšení o 665 korun. Za celostátním průměrem tak platy zaměstnanců v Libereckém kraji zaostávají o 2.312 korun.

Podniky v Libereckém kraji navíc dál snižují počty svých zaměstnanců. Zatímco v roce 2011 zaměstnávaly v průměru 139 300 lidí, na konci loňského roku jich už bylo jen 137 500, což představuje pokles o 1,3 procenta. Podobně ale klesaly stavy zaměstnanců ve většině krajů s výjimkou Prahy.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.