Od prosince minulého roku je možné na celé řadě míst našeho kraje sledovat velice zajímavé ptačí hosty, a to brkoslavy severní. Jde o ptáka severních oblastí, který do naší republiky zalétá sice tradičně a poměrně pravidelně, ale většinou v nevelkém množství. Do loňského roku jsme výraznější výskyt brkoslavů v našem kraji registrovali naposledy v roce 1996. V právě probíhající zimě jsme svědky skutečné invaze, kdy se v Českém ráji a přilehlých územích pohybuje zřejmě kolem jednoho tisíce těchto ptáků.
Brkoslav je velikosti špačka a hlavně jeho také zpovzdálí nejvíce připomíná siluetou s trojúhelníkovitými křídly, způsobem letu i společenským chováním, protože se zdržuje převážně v hejnech různé velikosti. Zblízka pak vidíme oproti špačkovi značné rozdíly v podobě narůžovělého šatu, černého, žlutého, červeného i bílého zdobení na křídlech, ocasu, červenohnědého vybarvení podocasních krovek a dosti nápadné chocholky. Nejen podle mého mínění je brkoslav jedním z nejelegantnějších ptáků, které lze u nás vidět. Navíc má originální hlas. Jeho vábení má podobu dosti tichého, kovově zvonivého a vysokého cvrčení.
Brkoslav se ve své domovině v době hnízdění živí hlavně hmyzem, přes zimu pak nejrůznějšími bobulemi. Potravu konzumuje přímo na stromech, ale sbírá i na zemi či na sněhu. Je téměř pravidlem, že v době přestávek v jídle hejno odpočívá v blízkosti zdrojů potravy na nějakém vyšším stromě v podobě třeba osiky, jasanu, dubu, smrku či břízy, odkud má dobrý přehled.
Na počátku zimy jsme tak brkoslavy sledovali na jeřábech, kalině, hlohu, jmelí (v nižších polohách na ochmetu) i keřích růže šípkové. Po konzumaci plodů uvedených druhů postupně přešli hlavně na jablka, kde je v současné době můžeme nejvíce pozorovat. Díky mimořádné úrodě jablek v loňském roce spolu s kvíčalami, kosy i dalšími ptáky stále ještě nacházejí podél silnic i v zahradách jabloně s jablky, přestože takových je již poměrně málo.
Brkoslavi byli k vidění například u benzínové pumpy v Turnově, Valdštejnsku, ale i v okolí Kozákova, u Žďáru, Veselé, Rovenska, Tatobit, v Borku pod Troskami, v Pelešanech, Lomnici nad Popelkou a v širším okolí také například u Hodkovic a Českého Dubu.
Pokud se pozorněji rozhlédnete kolem svého bydliště, možná zjistíte, že i k vám brkoslav zalétá. Podobně jako jiné volně žijící druhy je a musí být opatrný, ale nezřídka nás nechá přiblížit na poměrně krátkou vzdálenost a pak si jej můžeme prohlédnout i bez dalekohledu. Živé setkání s brkoslavem venku v přírodě patří k největším zážitkům v zimní přírodě Českého ráje.
Dr. Zdeněk Mrkáček, Správa CHKO Český ráj (foto autor)