LIDÉ NA TURNOVSKU ZPOZORNĚLI: PRECIOSA PROPUSTÍ 144 LIDÍ, COŽ CITELNĚ ZTÍŽÍ HLEDÁNÍ VOLNÉHO MÍSTA

0

Ohlášeným poměrně masivním propouštěním, které ohlásila Preciosa, turnovská veřejnost poněkud znejistěla. Výpověď v turnovském podniku dostane v nejbližší době 141 lidí. Úřad práce v Semilech evidoval v závěru měsíce února 4120 nezaměstnaných, což obnášelo míru nezaměstnanosti ve výši 10,6 %. K dispozici bylo pouze 144 volných míst, takže na každé připadalo 29 uchazečů. Po ohlášeném propouštění v Preciose bude dramatičtější situace i na jinak poklidném Turnovsku. Zde je nyní evidováno celkem 1175 uchazečů o zaměstnání, což obnáší míru nezaměstnanosti ve výši 9,4 %.

Podle Jana Rychlíka, ředitel Úřadu práce v Semilech, se dá v nejbližší době na Turnovsku očekávat až 1230 nezaměstnaných (míra nezaměstnanosti 9,9 %), což by obnášelo až 42 lidí na jedno pracovní místo. „Zatím nemáme v Turnově a okolí ohlášeno žádné další výraznější propouštění, naopak očekáváme, že s nástupem jara bude větší poptávka po sezonních pracích a míra nezaměstnanosti by mohla klesnout,“ uvádí Jan Rychlík.

Z 29 volných pracovních míst na Turnovsku je největší poptávka po číšnících (3x Hotel Zámek hrubá Skála), lékaře hledají v Panochově nemocnici, řidiče v ČSAD Turnov, dva skladové dělníky ve firmě Grupo Antolin.

 

Pro firmy, které se dostaly do potíží, nabízí Úřad práce podle Rychlíka speciální program s názvem „Vzdělávejte se!“ Firmy zaměstnance vzdělávají, náklady na tuto aktivitu a mzdy po dobu vzdělávání hradí Úřad práce z dotace Evropské unie. „Z Turnovska tohoto programu využilo více než 10 firem. Vzdělávací program může trvat až šest měsíců, po tuto dobu by měl mít zaměstnanec své pracovní místo jisté a navíc zaměstnavatelům přinese částečnou refundaci mezd lidí, kteří se vzdělávají,“ přiblížil Jan Rychlík.

 

Lidem bez práce je vyplácena podpora v nezaměstnanosti. Délka vyplácení podpory (tzv. podpůrčí doba) se řídí věkem, kterého uchazeč o zaměstnání dosáhl den před zaevidováním. Do 50 let věku činí pět měsíců, od 50 do 55 let je to osm měsíců a nad 55 let věku činí podpůrčí doba 11 měsíců. Výše podpory je první dva měsíce 65 % průměrného platu z posledního zaměstnání, poté klesá na 50 procent, kdy je vyplácena rovněž dva měsíce a zbytek podpůrčí doby se vyplácí 45 procent průměrného platu. Po uplynutí podpůrčí doby lidé dostávají sociální dávky v tzv. hmotné nouzi, které vyplácejí odbory sociálních věcí příslušných městských úřadů (v průměru dva tisíce korun měsíčně).

V Libereckém kraji hledá práci podle posledních údajů 27 278 lidí. Nejvyšší nezaměstnanost je na Českolipsku (13,6 %), nejnižší na Liberecku (10,5 %). Z menších regionů je nejvíce postižená oblast kolem Nového Města pod Smrkem, kde je bez práce 20 % lidí, na Frýdlantsku 17 %. Míra nezaměstnanosti v České republice v únoru stoupla na rekordních 9,9 %. Průměrná mzda v Libereckém kraji je 21 069 korun. Průměrná mzda v České republice je 23 598 korun.

 

Důležité kontakty:
* Úřad práce Semily, Bořkovská 572, Podmoklice, 513 01 Semily, tel. 481 650 111.
* Dislokované pracoviště Turnov, Palackého 192 (budova Komerční banky, vchod je z Koňského trhu), oddělení zprostředkování práce má nová telefonní čísla, a sice: 481 629 730-3. Úřední hodiny: po a st 8.00 – 17.00, út a čt 8.00 – 13.00 hodin. V pátek 8.00 – 13.00 hodin jsou úřední hodiny vyčleněné pro evidenci nových uchazečů o zaměstnání. (Kontaktní místo státní sociální podpory na stejné adrese má telefonní čísla 481 629 740-3.)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.