CYKLOSTEZKA PODÉL JIZERY ZAČÍNÁ NABÝVAT KONKRÉTNÍ OBRYSY

0

Projekt cyklotrasy podél toku Jizery se připravuje zhruba čtyři roky. V letošním roce již práce pokročily natolik, že odvážná myšlenka, že by do roku 2015 byla hotová cyklostezka od pramene Jizery až po její soutok s Labem, začíná být opravdu reálná. „Čeká nás ale ještě hodně práce, musíme přesvědčit některé obce, krajské úřady, získat peníze z evropských fondů,“ vypočítává nejdůležitější úkoly Pavla Bičíková, projektová manažerka, která pracuje mj. i pro Sdružení Český ráj. Nejdůležitější bude podle ní přesvědčit obce a občany podél řeky o tom, že nová cyklostezka bude především přínosem pro ně samotné.

„Hlásíme se k celosvětovému projektu zelených stezek, proto dnes používáme termín Greenways Jizera. Letos v září chystáme velkou propagační akci v rámci Týdne mobility. Po celé trase od pramene až po ústí do Labe pojede skupina cyklistů, doprovázená odborníky na ekologii a cestovní ruch,“ uvedla Bičíková. Cílem bude, aby představitelé obecních úřadů a samotní občané přijali za své nedávno vyhlášené memorandum o společném cíli, a to vzniku zelené stezky evropského typu. Podle Bičíkové totiž nepůjde jen o stezku pro cyklisty, v hojné míře ji budou moci využívat rodiny s dětmi na pěší výlety s kočárky, lidé na kolečkových bruslích, vodáci, místní po cyklostezce budou jezdit do zaměstnání.

n200706260852_zap_168_07_cykloDo konce letošního června budou podepsány partnerské dohody s organizacemi, které budou připravovat jednotlivé úseky cyklostezky, hlavním koordinátorem bude Sdružení Český ráj.
Svazek obcí Krkonoše bude garantovat část od pramene, resp. Polska, do Horní Sytové, odtud iniciativu převezme Město Semily až do Podspálova, naváže Město Železný Brod, které myšlence pomůže do Líšného. Odtud do Svijan cyklostezku garantuje Město Turnov. Další část směrem k Mladé Boleslavi bude mít na starosti město Mnichovo Hradiště a část od Bakova nad Jizerou do Benátek nad Jizerou  Město Mladá Boleslav. Zbytek trasy potom lidé z o.p.s. Zlatý pruh Polabí, kteří pomohou také s napojením na mezinárodní „Labskou stezku“. Ta je nejoblíbenější cyklostezkou v Německu, nyní je ve výstavbě a její konec je až v Hamburku. Druhá větev z Polabí směřuje do Prahy, kde se napojí na transevropskou síť Eurovelo.
Trasa Greenways Jizera se po realizaci stane jednou z hlavních páteřních cyklotras v České republice. Projekt cyklotrasy podél Jizery je největší tohoto druhu v Libereckém kraji.

Podepsání partnerských dohod je vyvrcholením snahy, která má počátek letos v únoru, kdy se všichni zainteresovaní sešli na turnovské radnici. „V průběhu jara proběhlo několik jednání s Českými drahami, se Správou železniční dopravní cesty. Část pozemků budoucí cyklostezky je ve správě právě této organizace se složitou správní strukturou, je tedy velkým úspěchem, že jednání dopadla dobře a my se budeme nadále domlouvat už na konkrétních jednotlivých trasách a jednat o odkoupení nebo pronájmu pozemků,“ řekla Pavla Bičíková.

V úseku pod patronací Města Turnov je již dokončena vyhledávací studie cyklotrasy, dokončuje se část ze Semil do Sytové, v současnosti se připravuje výběrové řízení na pořízení vyhledávací studie na celou část Středočeského kraje, kterou platí tamní krajský úřad. „Zástupci Sdružení Český ráj podepsali v minulých dnech také dohodu o vzájemné spolupráci s Nadací Partnerství. Naším cílem je mít hotovou do konce letošního roku vyhledávací studii na celou Greenways Jizera a začít se sháněním financí na pořízení projektových dokumentací,“ přiblížila Bičíková. Téma viz také zde.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.