ŠEST TÝMŮ, ŠEST PAMĚTNÍKŮ, ŠEST PŘÍBĚHŮ 20. STOLETÍ

0

Průběh druhé světové války v Protektorátu Čechy a Morava, gottwaldovsko-stalinistické perzekuce 50. let i období husákovské normalizace let sedmdesátých. To jsou stále živé příběhy konkrétních lidí a ne zapomenutá bezejmenná historie. Vzpomínky a životní příběhy místních pamětníků zaznamenali žáci základních škol a studenti gymnázia v Turnově.

Komunisté odvádějí posledního koně ze zkonfiskovaného statku rodiny Brixi

V projektu „Příběhy našich sousedů“ děti zpracovávají výše zmíněné události, tak jak je prožili lidé v blízkém okolí. Tým žáků ze ZŠ Skálova se tak dozvěděl, že pan Miloslav Holas, který chodil do jejich školy před 90 lety, za války těsně unikl totálnímu nasazení a v 50. letech zažil konfiskaci rodinného obchodu. Jaroslava Ipsera zpovídali žáci ze ZŠ 28. října. Ten jako reprezentant kultury ČSSR zašíval do loutek peníze, aby je celníci nenašli. Paní Jana Hyblerová, prababička jedné z mladých dokumentaristek ze ZŠ Skálova, zase líčila, jak se stala svědkyní popravy Hitlerjugend na konci druhé světové války. Karel Šírek popisoval dětem ze ZŠ Žižkova, jak stoupence neoficiální kultury undergroundu v 80. letech pronásledovala komunistická tajná policie – StB. Rodinnou tragédii 50. let paní Jaroslavy Svatošové, kdy byl otec uvězněn a rodina donucena vstoupit do družstva, zaznamenaly studentky tercie gymnázia. Jejich o rok starší spolužačky vyzvěděly, proč byl evangelický farář, Ondřej Halama, vězněn a nesměl působit jako učitel.

„Děti pamětníky vyhledají, nahrají jejich životní příběhy a pak se je naučí poutavě vyprávět prostřednictvím rozhlasové reportáže, videa, komiksu a fotoreportáže. Digitalizují také fotografie, bádají v archivech nebo i v odborné literatuře,“ popisuje úkoly žáků koordinátorka projektu Vendula Kubín z organizace Post Bellum, která projekt připravila.

Jejich úsilí vyvrcholilo slavnostní prezentací v sále SUPŠ ve Skálově ulici ve čtvrtek 12. dubna. Děti zde představily před spolužáky, pamětníky, učiteli, zástupci města, Post Bellum a dalšími hosty výsledky své půlroční práce. Vybrat vítěze bylo těžké. Porota nakonec udělila první cenu za zpracování životního příběhu Jany Hyblerové dívkám ze ZŠ Skálova. Všechny natočené příběhy jsou také zveřejněny na webových stránkách www.pribehynasichsousedu.cz.

Projekt realizuje město Turnov ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum. Ta buduje „Paměť národa“, což je nejrozsáhlejší veřejná pamětnická sbírka v Evropě. Jak se kriticky ptát, jak zpracovat příběh a poutavě ho vyprávět, učí lidé z Post Bellum ve školách již od roku 2012. Dosud se do projektu zapojilo téměř tří tisíce žáků a studentů z jednašedesáti měst po celé České republice. Ti již zdokumentovali či v současnosti pokračují ve zpracovávání celkem již pěti set sedmdesáti konkrétních pamětnických příběhů.

(Zdroj: Vendula Kubín, vendula.kubin@postbellum.cz)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.