KROMĚ LIBERCE A TURNOVA PŮSOBÍ NOVĚ KRAJSKÁ NEMOCNICE I VE FRÝDLANTU

0

Postupné obnovení spektra služeb ve frýdlantské nemocnici avizovalo vedení Krajské nemocnice Liberec, a. s., hned v červenci krátce po jejím převzetí od bývalého soukromého provozovatele. A sliby se daří dle nastaveného plánu plnit. Již v polovině srpna byla spuštěna indikační chirurgická ambulance, v níž ordinuje osobně primář všeobecné chirurgie KNL, MUDr. Peter Hromádka.

„Prozatím jsem indikoval k operaci několik pacientů z Frýdlantska. Myslím, že číslo se bude postupně navyšovat. Prázdninové měsíce svádí lidi k jiným aktivitám, než je návštěva lékaře, a také bude pravděpodobně, bohužel, delší dobu trvat, než se podaří obnovit důvěru ve frýdlantskou nemocnici. Ale já věřím, že se nám to podaří,“ vysvětluje MUDr. Hromádka.

Věří v to už proto, že od září počítá se třemi dny v týdnu, kdy se ve Frýdlantu opět začnou provádět operační výkony. Ke znovunabyté důvěře by mohl pomoci fakt, že do nejsevernějšího výběžku budou dojíždět z Liberce vysoce erudovaní specialisté. Ve Frýdlantu budou lékaři provádět pouze jednodušší zákroky, komplikovanější pak v Liberci, kde se jak pacienti, tak i lékaři mohou spolehnout na zázemí velké nemocnice.

Frýdlantská nemocnice se po odkupu tou libereckou stala již třetím zdravotnickým zařízením, v němž KNL zajišťuje péči. Největší krajská nemocnice je z téměř 75 procent vlastněna Libereckým krajem, bezmála šestnáctiprocentní podíl v ní má statutární město Liberec a desetiprocentní pak město Turnov.

Svou kvalitou a rozsahem poskytované péče si nezadá s fakultními nemocnicemi, a to přesto, že způsob financování je obdobný jako u nemocnic okresních. Jen v Liberci a Turnově zajišťuje léčebnou péči na 1 112 lůžkách, k tomu obrovské penzum péče ambulantní. Pro představu – v loňském roce bylo v Liberci hospitalizováno zhruba 44 tisíc pacientů, v Turnově 6,5 tisíce.

KNL se řadí také mezi největší zaměstnavatele Libereckého kraje, v lednu letošního roku v obou nemocnicích pracovalo dohromady téměř tři tisíce lidí. Pyšnit se může rovněž na zdravotnictví nadstandardními platy, lékař si zde v průměru vloni přišel na více než 86 tisíc měsíčně, sestra na bezmála 41 tisíc.

S čím se ovšem KNL dlouhodobě potýká, je nedostatek kapacity v Liberci. Všichni zaměstnanci tak už s nadějí nahlíží do budoucnosti, kdy se výrazným způsobem kapacity navýší díky výstavbě Centra urgentní medicíny. V současné době je projekt ve fázi, kdy bude nemocnice žádat o územní rozhodnutí a stavební povolení.
Na výstavbě Centra urgentní medicíny se významným způsobem podílejí také ti, kteří nemocniční péči sami poskytují a znají tak potřeby, které vycházejí z jejich každodenní praxe. Jsou to především lékaři a sestry liberecké nemocnice. Pod jejich dozorem vznikly dva vzorové cvičné pokoje, v nichž se ladí detaily budoucích skutečných pokojů – jednoho standardního a druhého pro jednotku intenzivní péče.

Mgr. Marie Fryaufová, ředitelka ošetřovatelské péče liberecké nemocnice, vnímá vzorové pokoje jako velký přínos. „Můžeme předem stanovit, kolik je potřeba místa, řešíme, kde mít různé přípojky, zásuvky, jak má být nastaveno osvětlení pokojů, poloha lůžek a podobně,“ vysvětluje.
Finální podoba v nově vybudovaných pokojích pak přinese nejenom praktičtější prostředí pro personál, ale především vyšší komfort pro pacienty.

Změny v podobě zkvalitnění prostor a funkčnosti čekají i nemocnici v Turnově. V blízké budoucnosti se zrekonstruuje a zmodernizuje anesteziologicko-resuscitační oddělení, v plánu je i zde jednotné kontaktní místo – urgentní příjem pro internu a chirurgii.
Václav Řičář, tiskový mluvčí KNL

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.