ANKETA ZASTUPITELŮ: PREZIDENTSKÉ VOLBY

3

Otázka pro turnovské zastupitele: V lednu 2018 probíhají prezidentské volby, kdy máme podruhé možnost zvolit hlavu státu přímo. Jaký je podle vás význam prezidentských voleb a jaká je role prezidenta republiky v dnešní společnosti?

Šárka Červinková, zastupitelka za ČSSD
Musím se přiznat, že právě v této chvíli, kdy odpovídám na zadání anketní otázky týkající se volby prezidenta naší republiky, nejsem rozhodnuta, kterého ze dvou kandidátů svým hlasem podpořím. Bohužel můj favorit vypadl již v prvním kole. Doufám, že v mém rozhodování mně pomohou televizní debaty probíhající v tomto týdnu. Při rozhovorech se svými známými, kamarády a kolegy na téma prezidentské volby jsem zjistila, že i mnoho z nich ještě neví, komu dá o víkendu svůj hlas. Přesto, že volba není jednoduchá, velmi si vážím toho, že si můžeme svého prezidenta zvolit sami v přímé volbě a nemusíme být svědky rošád politických stran, jak tomu bylo v minulosti. Výsledek voleb se dozvíme již v sobotním podvečeru, avšak zda to bylo rozhodnutí správné, uvidíme v průběhu dalších let.
A jaká je role prezidenta v dnešní společnosti? Nechci zde citovat ani články z internetu, ani ústavu ČR (koho zajímají kompetence, způsob volby a další, nechť si je zde přečte). Dovolte mně zde vyslovit pouze můj osobní názor: Prezident naší republiky by měl být vlastenec, inteligentní člověk, který se nebojí říci svůj názor doma i ve světě a dokáže si jej obhájit. Umí přijímat kritiku i názory jiných, je emočně vyrovnaný, apolitický, empatický, reprezentativní, dokáže lidi spojovat a ne rozdělovat… V žádném případě by to neměl být sebestředný pitomec a egoista. „Kde vzít a nekrást!“
Závěrem: Neseďte doma, nenadávejte u televize a běžte volit!

Jiří Kos, zastupitel za Nezávislý blok
Do roku 2012 byla volba prezidenta České republiky nepřímá, a to tak, že prezidenta volili poslanci a senátoři Parlamentu České republiky na svém jednání. Po změně ústavy se volba stala volbou přímou a rok 2018 je rok s historicky druhou přímou volbou prezidenta České republiky. Občané si mohou vybrat demokratickým způsobem svého kandidáta, který je jim nejsympatičtější. Přímá volba je dvoukolová, pokud v prvním kole některý z nich nezískal nadpoloviční většinu. Kandidátem na prezidenta České republiky se může stát svéprávný občan České republiky starší 40 let a musí splnit následující podmínky. Buď ho podpoří svým podpisem 50 tisíc občanů, či 20 poslanců, nebo 10 senátorů Parlamentu České republiky.
A jaká role prezidenta by měla být v dnešní společnosti? Dle mého názoru by měl být prezident reprezentativní osobou českého státu a měl by prosazovat zájmy České republiky nejen v Evropské unii, ale i ve světě. Dbát na bezpečnost státu a občanů. Chránit státní hranice České republiky, zamezit nelegálnímu vstupu cizinců na území státu a tím nepodporovat organizované skupiny převaděčů a obchodníky s lidmi. Prezident by neměl připustit některé hloupé a nesmyslné právní normy, jak z Evropské unie, tak i Parlamentu České republiky či ministerstev. Měl by dbát na blaho občanů a nedopustit chudnutí státu, ale i občanů našeho státu. V letošním roce se stalo to, že poslanci se nemohou dohodnout o důvěře vládě a ještě do toho vstoupily prezidentské volby. To, jak to vše dopadne, přinese jen čas a vůle politických stran. V přímé volbě o hrad není v této chvíli ještě rozhodnuto. Občané vybrali dva kandidáty. Který to nakonec bude, zaleží pouze a jenom na nás.

Ivan Kunetka, zastupitel za Turnov potřebuje změnu
Obávám se, že význam těchto voleb je až osudový. O křeslo se uchází současný prezident, který se otevřeně snaží otočit zemi směrem k Rusku a zároveň je u vlády premiér s téměř absolutní koncentrací moci, pro kterého jsou některé demokratické mechanismy přežitkem a „starými pořádky“. Prezident může být silou, která pomůže udržet kormidlo směřování země západním kurzem, k Evropské unii, NATO a svobodnému světu vůbec.
Možná je to slovo „osudové“ příliš patetické, ale když vidím, s jakou mírou lží, demagogie a nenávisti vede prezident Zeman svoji kampaň, je jasné, že lidé, kteří se snaží kormidlo otočit, to cítí také tak!

 

Jiří Mikula, zastupitel TOP 09
Česká republika není zemí s prezidentským systémem, jako je tomu například ve Francii či v USA. Proto odlišuji dvě různé role českého prezidenta. Jednu roli má v časech, kdy vše „běží jak má“. V tomto klidovém období se zabývá především kladením věnců, zahraničními návštěvami, udělováním vyznamenání, jmenováním soudců a profesorů a vždy na Nový rok moudře pohovoří k národu z televizní obrazovky. Prezident v tomto režimu nemá moc co pokazit.
Pak však nastanou situace neběžné a role prezidenta, v souladu s ústavou, se prudce změní, posílí. Jde zejména o situace při odvolávání vlády či ministrů, jmenování vlády nové a podobně. Každý z dosavadních tří prezidentů dokázal těmto krizovým momentům vtisknout jiný, unikátní ráz. Někdy se nestandardní postupy označovaly za „tvůrčí výklad ústavy“ a není divu, že se některé kroky našim občanům příliš nelíbily. Všichni asi uhodnou, že mám na mysli především výkony prezidenta Miloše Zemana.
Můžeme si stokrát říkat, že přímá volba prezidenta byla alibistickým ústupkem slabých zákonodárců a že měli více respektovat daný stav vzájemného vyvážení jednotlivých hráčů ústavního systému, ale to nám příliš nepomůže. Přímá volba je tu, a na nás, voličích, je volit moudře a uvážlivě. K tomu nám všem držím palce!
Nedá mi to však, abych váženým čtenářům TvA nepřipomněl, že pro náš běžný, každodenní život mnohem důležitější volby – komunální – proběhnou už letos na podzim.

Mgr. Jana Svobodová, místostarostka za ANO 2011
Máme po prvním kole historicky druhé přímé volby prezidenta. Mně osobně se přímá volba prezidenta líbí. V minulých prezidentských volbách jsem byla vlastně jako volič neúspěšná. Nejprve jsem volila kandidáta, který se neprobojoval do dvojice pro druhé kolo voleb, a v druhém kole jsem opět nevolila vítěze. To v těchto volbách jsem již úspěšnější, můj kandidát se probojoval do druhého kola. Volba bude jistě zajímavá, uvidíme, zda voliči ostatních sedmi kandidátů budou schopni přehodnotit svou volbu a přijít opět k volbám. Naším úkolem je zvolit do nejvyššího úřadu ze svých řad jednoho občana, nejlépe toho nejlepšího. Role prezidenta je samozřejmě významná a nezastupitelná. Reprezentuje nás všechny, má to být někdo, koho respektujeme, rádi ho posloucháme a věříme mu. Ke komu jinému by měli mladší jako děti a teenageři vzhlížet? Víte, mám malé děti a jejich výchovu považuji za svůj nejtěžší a zároveň nejdůležitější životní úkol, bylo by hezké říci jim, tady máte svůj vzor. Určitě to není moderní superhrdina s nadpřirozenými vlastnostmi, ale právě obyčejný smrtelník, který vzbudí zájem a respekt ostatních lidí bez superschopností, prostě tím, že se chová slušně a řídí se tím, že posláním prezidenta je posilovat politickou stabilitu a kulturu, podporovat zdravé sebevědomí společnosti, dávat důvěru v pozitivní zvládnutí problémů a nelehkých situací, pracovat na získávání respektu okolního světa k nám. Je to člověk s rozhledem a hlavně nadhledem a samozřejmě i jistými životními zkušenostmi. Snaží se klidnit rozbouřené vody a naopak i razantně vystoupit, když to uzná za vhodné. Výkon funkce vyžaduje obdivuhodné nasazení, k čemuž je zapotřebí i dobrý zdravotní stav.
Přeji nám všem dobrou volbu pro druhé kolo a vše dobré v roce 2018.

Sdílet

Autor článku

3 komentáře

  1. Zemanovy mýty (převzato z Fcb profilu Martina Jaroše)

    „1. Nejdřív vám musím říct, že Miloš Zeman NENÍ úspěšný prezident. Víte, on přes všechny ty silné řeči vlastně za těch 5 let nic nedokázal. Nebo vy si dokážete vzpomenout na něco, co dobrého pro vás udělal či prosadil? Věřte mi, nenajdete skoro nic. Žádné jeho plány se nenaplnily. Víte třeba, že Miloš Zeman přišel na Hrad jako velký eurofederalista, že si od začátku vlády přál silnější EU a že chtěl co nejdřív zavést euro? Podívejte třeba na tenhle článek: „Zeman chce euro – jde to stihnout do roku 2017, tvrdí“ (https://goo.gl/ZtAFS1). Samozřejmě se nic takového nestalo – Zeman si totiž může povídat, co chce, ale stane se jen to, co mu vláda dovolí. Stejně do ztracena vyšla i jeho údajná podpora ekonomických vztahů s Čínou. Slavná čínská Hedvábná stezka nakonec přes Česko vůbec nepovede (v tom lépe uspěli Poláci, https://goo.gl/Ra9qW9), velikost čínského kapitálu v ČR se od roku 2015 pořád zmenšuje a třeba teď jsou čínské investice u nás 30krát menší než investice malého Holandska. Třicetkrát menší! (https://goo.gl/nSTLx9) Stejně je to s Ruskem. Sankce samozřejmě nepadly a Rusko pro nás zůstává naprostým ekonomickým pidižvíkem. Prezident nedosáhl ničeho.

    2. Další mýtus je, že Miloš Zeman hájí zájmy obyčejných lidí. Nevěřte. Miloš Zeman si o obyčejných lidech pořád myslí to, co říkal v roce 1992 – že třetina obyvatel je slabá duchem. On lidmi pohrdá, jen to na nás umí pěkně zahrát. Víte, já jsem před rokem zažil vzácnou věc – měl jsem asi dvouhodinový rozhovor s Petrem Kellnerem (a několik mítinků s jeho kolegou Jiřím Šmejcem). Nabízeli mi nějakou práci, kterou jsem stejně nevzal, ale to už je jedno. Dost dlouho jsme mluvili o politice, včetně toho, že mi upřímně řekli, jak vidí zahraniční politiku Miloše Zemana a návštěvu čínského prezidenta v Praze. Byly to možná nejzajímavější rozhovory mého života; musím uznat, že ti chlapi jsou extrémně chytří a mají vizi. Ale zároveň jsem z těch hovorů odešel s velmi zvláštním pocitem. Jako kdyby nebyla úplně náhoda, že Miloš Zeman svou zahraniční politiku tak silně upřel zrovna na ty dvě země, ve kterých má pan Kellner jako na potvoru největší byznys. Skoro mám dojem, že kdyby nejbohatší Čech měl těžiště svého podnikání v Holandsku, tak se dnes na Hradě prodávají dřeváky, točí větrné mlýny a Miloš Zeman by dělal vtípky o blahodárném vlivu marjánky na zdraví seniorů. V tom jsme měli bohužel smůlu… Víte, Miloš Zeman není svůj a nehájí zájmy nás obyčejných lidí. On hájí zájmy jistých neobyčejných lidí. A oni jsou taky jediní, kdo z těch jeho čínských cest opravdu profitují. Však mu na to taky půjčují letadlo.

    3. Lidi myslí, že Zeman umí natvrdo říkat nepohodlné pravdy. Bohužel, to je ten největší omyl – on říká právě jen ty pohodlné pravdy, které se netýkají jeho. Ale nikdy vám neřekne pravdu o tom, kdo mu dal peníze na kampaň, nikdy vám neřekne pravdu o tom, proč dal Martinovi „Lukoilovi“ Nejedlému tu nejlepší třípokojovou kancelář na Hradě hned vedle té své… A i když ho soud veřejně usvědčí ze lži, tak se Miloš Zeman nedokáže ani omluvit, ano, už nemá ani tu nejzákladnější slušnost nás všech chybujících lidí.

    4. Vím, že lidi Zemana volí, protože si myslí, že nás ochrání před uprchlíky. Ale s tím on nic neudělá. Rozhoduje o tom vláda, a ta je stejně protiuprchlická (a v Česku rozhodně i nadále bude). Kdyby vláda náhodou byla pro uprchlíky, tak to Zeman nijak neovlivní, i kdyby se na hlavu stavěl.

    5. Ale nechme politiky. Řeknu vám něco obyčejně lidského, co je podle mě důležitější než nějaká velká politika. Miloš Zeman podle mě selhal v tom hlavním, co dělá skutečného prezidenta – nikdy, ani na sekundu se nestal pozitivním vzorem. Vzpomínáte si na něco čistého, dobrého a povzbuzujícího, co řekl? Vzpomínáte si na nějaký moment, kdy oslavil úspěch českého startupu, studenta, celé země, na moment, kdy vlil naději a úsměv pochybujícím lidem? Vzpomínáte na jediný projev, ve kterém by nebylo víc žluči než inspirace? Takový moment už roky nenastal. Z našeho prezidenta je čím dál víc jen mistr sarkasmu a jedovatého vtipu – každá druhá jeho věta obsahuje osten, o který se má někdo pořezat. Dovedete si představit, že by k němu nějaké dítě upřímně vzhlíželo, obdivovalo ho, vidělo v něm dobro? Děti jsou čisté, poznají pravdu. Zeptejte se dětí na prezidenta Zemana a ony vám řeknou, že vidí zlého dědu.

    Opravdu tam chcete člověka, který žádnou svou politiku nenaplní? Opravdu tam chcete člověka, který místo obyčejných lidí slouží pracháčům v pozadí? Opravdu tam chcete muže, který lže a nedokáže se omluvit, muže, který ještě umí seknout, ale už svůj národ nemůže pozitivně vést do 21. století?“

  2. V článku nahoře jsem hledal fakta, bohužel marně. Snůška nesmyslů.

    Přináším také jeden pohled a to pohled psychiatra na voliče pana profesora :

    Dovedete si představit, že by Miloše Zemana někdo řídil? A Jiřího Drahoše? Toho snadno! V této disciplíně je Jiří Drahoš prostě lepší. Zeman je neřiditelný, řídí se sám. Těžko bude někdo investovat do někoho, kdo se nedá řídit. Uvidíme, zda se investice do ovlivňování naivních voličů vyplatí, nebo to budou ztracené peníze, a vyhraje Miloš Zeman. Hra na evidenci výdajů na kampaň je směšná, nezahrnuje úsilí mainstreamových médií, a to není zadarmo. Mám na mysli korupci. Kdo nepochopí zadání, stane se „novinářem na volné noze“. Kdo se snaží, může strmě stoupat. Jiří Drahoš kampaň dělat nemůže, čím víc bude vidět, tím hůře pro ty, kteří si ho najali. Jiří Drahoš se jeví zvláště dobře těm, kteří ho znají z vyprávění.

    A ještě jeden zajímavý ( a asi drsný) názor:

    Jak tak pozoruji úroveň kampaně proti prezidentu Zemanovi, soudím, že se obrací na nevzdělané primitivy. Takzvaní lepší lidé jsou ješitní, a když se dozvědí, že „lepší lidé“ volí proti Zemanovi, přidají se, aby šli s módou. Podle mé zkušenosti, tzv. prostí lidé se rozhodují podle toho, co vidí, „intelektuálové“ podle toho, co slyší. Proto ten kravál.
    Pro mne osobně je největší zklamání „slušného“ kandidáta navážení se do zdravotního stavu prezidenta….
    Klause nemusím, ale měl pravdu, že tady nejde o Drahoše, ale o Antizemana i kdyby to měl být Rumburak!

    Jinak si myslím, že volba prezidenta již naštěstí nic moc prakticky nezmění a rozhodující bude nové složení vlády a její získání důvěry PS. Takže již není třeba organizovat petice a výzvy….Nechte rozhodovat lidi v (naštěstí) demokratických volbách.
    Hodně štěstí

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.