JE EKOLOGICKÝ PŘÍSTUP K HUBENÍ PLEVELE TAKÉ EFEKTIVNÍ?

0

Přinejmenším estetickým problémem bývají pro mnohá města, a to obzvlášť v letním období, zaplevelené vydlážděné prostory ulic a chodníků či náměstí. Likvidace plevele použitím herbicidů bylo až dosud běžným postupem, jak prorůstání plevele zamezit. Je veřejným tajemstvím, že i při sebenejšetrnější aplikaci „ochranných“ postřiků se tyto chemikálie v různém množství dostávají do půdy a spodních vod. Současná doba návratu k ekologii je plná nových technických řešení a novější se stále hledají. Téma začalo prorůstat dokonce i do politiky.

V Hradci Králové přišel s návrhem přestat používat herbicid náměstek hradeckého primátora pro životní prostředí Martin Hanousek ze Změny pro Hradec a Zelených. Jak říká, mimo jiné proto, že ho na používání prostředků s glyfosátem upozorňovala odborná veřejnost. „Do koaliční smlouvy jsme si prosadili, že chceme snížit zatížení občanů herbicidy a různými chemickými látkami. Chceme ukončit aplikaci látky glyfosát, ať už jde o známý Roundup či jiné prostředky.“

Soud v USA nedávno přiznal jako odškodné v přepočtu zhruba 46 miliard korun dvojici, která žalovala německou společnost Bayer za způsobení rakoviny právě tímto přípravkem, ač výrobce toto tvrzení dlouhodobě odmítá. Chemickou látku glyfosát označuje Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny za pravděpodobně karcinogenní. Naopak např. Evropský úřad pro bezpečnost potravin a Evropská agentura pro chemické látky považují glyfosát za neškodný.

Pracovník turnovských technických služeb likviduje plevel horkou párou v ul. 28. října

V Hradci Králové mají na odstraňování plevele z více než 300 km chodníků, a to pouze na místech, kde je to opravdu potřeba, techniku, která pracuje selektivním způsobem. Na chodnících se stříká přesně jenom ono místo, kde plevel roste, protože vozidlo je vybaveno elektronickým infračerveným senzorem. „Nám připadá elegantnější varianta pořízení strojů, které ošetřují chodníky nikoliv chemickými látkami, ale horkou párou. Ten efekt to má stejný. Investice do těchto strojů se s ohledem na zdraví občanů vyplatí,“ dodává komunální hradecký politik Hanousek. Tamní technické služby dostaly za úkol jednotlivé technologie otestovat. To Plzeň si speciální stroj, který nepotřebuje žádné chemikálie a jen horkou čistou vodu, už pořídila.

Po vzoru těchto a jiných měst se k mnohem šetrnějšímu způsobu přiklonily také Semily, když vyzkoušely ekologickou likvidaci plevele prostřednictvím horké vody a páry. „Městy často používané herbicidy jsou jedním z nejúčinnějších prostředků na hubení plevelů, ale bývají často označovány za potenciální karcinogen. To je jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli řešit tuhle problematiku jinou cestou,“ vysvětlila pro Semilské noviny starostka Lena Mlejnková. Vysokotlaký stroj na likvidaci plevele funguje na principu páry a nevyužívá žádné chemikálie. Jedná se o jedinečnou technologii na likvidaci plevelných rostlin, přičemž rychlost účinku je prý srovnatelná s chemickými přípravky. „Pomocí speciálního nástavce jsou jednotlivé rostliny smáčeny horkou vodou nebo párou, jejíž teplota při výstupu z trysky dosahuje 98 °C. Působením horké vody dochází k narušení rostlinných pletiv, sražení rostlinných bílkovin a nevratnému poškození části, nebo dokonce celého kořenového systému. Zbytky zasažených rostlin následně stačí po chvíli uklidit standardními mechanickými postupy,“ popsal Martin Boreš z odboru rozvoje a správy majetku města Semily. To s vybranou firmou podepsalo smlouvu na ošetření přes 5 500 bm chodníků a okrajů silnic speciálním strojem, a to dvakrát do roka. Náklady na ošetření chodníků v plánovaném rozsahu by neměly překročit 100 tisíc Kč vč. DPH.

Je nasnadě, že zvýšené poptávce podobných strojů věnuje pozornost také řada výrobců. Principem systému strojů KECKEX je ohřev média na 130 až 140 °C. Aplikovaná horká směs je tvořena z 50 % párou a z 50 % horkou vodou. Úkolem páry je předehřátí povrchu a sterilizace půdy. Podle firmy tak nedochází k nežádoucímu ochlazování aplikované horké vody. Vodní pára je ke zvolenému aplikačnímu adaptéru vedena teplotně odolnou speciální hadicí. „Po zasažení rostliny dochází k bílkovinovému šoku a následnému rozpadu buněčných stěn. Rostliny tím ztrácejí schopnost přijímat další vodu a poměrně rychle usychají. Horká voda účinkuje na povrchu na nadzemní části rostlin, pára působí v půdě a likviduje nejen kořenový systém, ale i dosud nevyklíčená semena rostlin,“ potvrzuje semilské zkušenosti prospekt firmy KECKEX. Účinnost zařízení prý neovlivňují povětrnostní podmínky a s tímto systémem je možné v sezoně pracovat prakticky za každého počasí nezávisle na srážkách, větru a venkovní teplotě.

S problematikou likvidace plevele na městských plochách se samozřejmě musí vypořádávat také srdce Českého ráje. Turnovanům jsou snad dostatečně známy prostory, kterých se to týká. „Plevel je obecně všude, přičemž nejhůř se ošetřují obrubníky a větší dlážděné plochy na sídlištích nebo náměstích v centru města. Lepší je to u asfaltových ploch, které jsou takřka bezúdržbové. Město jako náš zřizovatel nás samozřejmě směřuje k ekologičtějšímu přístupu, ale je třeba si uvědomit, že přípravky s někdy až na nulu sníženým obsahem glyfosátů mají mnohem menší účinnost. Proto je třeba je aplikovat i několikrát,“ vysvětluje Libor Preisler, jednatel Technických služeb Turnov. Podle jeho slov se plevel v sezoně likviduje operativně, a to na vytipovaných místech, která už jeho pracovníci mají tzv. zmáknutá. „Nutno vždy přihlédnout taktéž k průběhu vegetačního období. Zatímco vloni bylo velké sucho, a tedy poměrný klid, to letošní extrémně mokré léto nám dalo dost zabrat. Do práce jsme tak museli nasadit víc než obvyklé dva až čtyři lidi,“ připomněl ještě další aspekt šéf TST Preisler.

Také on sleduje dnešní trendy, ale jak říká, ne vždy je možné speciální stroje využít na sto procent a Turnovští proto sázejí spíš na kombinované řešení. „Při velikosti našeho města si zatím vystačíme s variabilní technikou, kterou máme na údržbu ostatního městského mobiliáře. Každý způsob má své. Asi nejúčinnější jsou stále chemické postřiky, ale vyžadují pro své působení suché počasí a můžeme diskutovat o jejich vlivu na životní prostředí a zdraví lidí. U strojové likvidace za pomocí ocelových kartáčů není zaručen výsledek ani zamezení návratu zaplevelení. Zaváděné užití horké vody a páry je zase mnohem pracnější a časově náročnější. Náklady pak zvyšuje hlavně technologická stránka věci, protože k udržení potřebné teploty vody je zapotřebí běžícího motoru nosného vozidla a další vychytávky. Přitom je třeba počítat také s delším časem působení a poté i následným sběrem uschlého plevele,“ shrnul za turnovské Technické služby jednatel Libor Preisler.
Při jeho hrubém odhadu se roční náklady na zbavení se „nechtěné zeleně“ prý pohybují okolo půl milionu korun, a to bez ohledu na použitý postup.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.