JAN MILLER SE PROPÁDLOVAL AŽ DO SÍNĚ SLÁVY

0

Na rozdíl od lidí, kteří se dostanou nanejvýše do svatební síně, existují i tací, co jsou uváděni do síní jiných. Tak například minulý rok byl slavnostní pro turnovského rodáka Jana Millera (52), jenž je na vodě doslova ve svém živlu. Vlny ho v září roku 2019 vynesly až do síně slávy veteránů české kanoistiky, a tak Turnov má svého dalšího významného sportovce.

A jestliže v legendárním souboji apačského náčelníka Vinetoua s bledou tváří šlo v děravé kánoi Oldovi o život, v případě Jana Millera jde především o životní styl. Svůj první závod absolvoval ještě se spolujezdcem někdy ve svých patnácti letech. „To jsem šel takhle jednou po mostě přes Jizeru a na řece viděl nějaké lodě. Zašel jsem tedy do loděnice a už jsem v tom jel,“ vzpomíná na své prvotní opravdové setkání s vodním živlem turnovský šampion. A dodává, že v té době se tam vše točilo kolem Vaška Johna, který by si určitě zasloužil více pozornosti. Ten to asi musel dělat opravdu dobře, neboť mladík Milda se po své závodní premiéře, tehdy ještě s čerstvou občankou v kapse, stal už v osmnácti letech mistrem České republiky v týmech.
Po krátké zkušební době se jeho specializace ustálila v mužské kategorii C1. Kdo neví, jak to u kanoistů, které od kajakářů odlišuje pádlo jen s jedním listem, vypadá „pod gumou“, vězte, že by se vám to nelíbilo. Je to prý jenom pro fajnšmekry, neboť u již tak vratké jízdy klečíte! Pokud nejste se svou lodí bytostně spjati, jsou to skutečné galeje. Kanoistika patří ke sportům, v nichž totiž nic „neošulíte“ a na vrchol se dostanou jen opravdu silní jedinci. Pro každého z nich je proto klíčovým nástrojem k úspěchu přepravní skořápka. A protože těm laminátovým už dávno odzvonilo, nechávají si je závodníci většinou stavět na míru u firmy Galasport.

„Hlavním materiálem je kevlar s uhlíkovými vlákny a taková slalomová loď vyjde zhruba na něco kolem čtyřiceti tisíc. Když jsem oslovil svého kamaráda s žádostí, řekl mi, že jednu testovací loď má někde ve světě, ať si ji najdu. To se mi po různých peripetiích nakonec skutečně podařilo, byť byla v dezolátním stavu. Ale protože nemám problém s rukama, vyšpígloval jsem ji k obrazu svému a spolehlivě mi slouží dodnes,“ je spokojen Jan Miller.

Ten od 35 let v kategorii masters sbírá jeden titul za druhým. Desetinásobný mistr České republiky se v Roztokách u Křivoklátu podíval mj. také do kanoistické Evropy a v letech 2007–2009 bral i tam individuální a týmové ceny. Mezi světovou špičkou ze Slovenska, Francie, Německa a Slovinska se tedy rozhodně nikdy neztratil. „K mým velkým zážitkům patří třeba zdolání slovinské říčky Soča u městaSolkan,“ vrátil se v čase kanoista.

Ale on ani jeho kolegové nemusejí za adrenalinem jezdit moc daleko. Všichni moc dobře vědí, že snad vůbec nejtěžší v tuzemsku je sjezd říčky Kamenice v úseku Plavy – Jesenný. A to už je prý hodně velká divočina, která si vyžádala i pár křížků na březích.

Turnovský kanoista si ani ve svých letech neumí život bez vody představit. Přípravě, pro kterou jsou v Turnově ideální podmínky, dává všechno. Není divu, že syn Jan Miller jr. kráčí v jeho šlépějích a panuje mezi nimi zdravá sportovní rivalita. „Díky tomu, že minimálně dvakrát až třikrát v týdnu jsem na lodi, do toho běhám a samozřejmě také pravidelně posiluji, troufnu si říct, že z padesáti závodů mě mladej zatím udělal všehovšudy tak dvakrát,“ směje se Miller senior. Občas jej rozesmějí také mladí jezdci na závodech, když se při čtení startovní listiny dohadují, zda onen ročník 1968 mezi všemi těmi 2000 a výše není tiskovou chybou… A právě udržení se nad vodou je prý tou nejlepší motivací, obzvlášť když to sem tam odnese dokonce také nějaký reprezentant.
Jako vodák koketuje také s ostatními vodními sporty, kde propadl windsurfingu ve všech jeho podobách včetně plachtění. Hodně veselá je také historka ze zútulněné loděnice TJ Turnov. V pátek si z hecu zkusil paddleboard a v sobotu už „o parník“ vyhrál závod, v němž mu nestačil ani dosavadní přeborník. Sečteno a podtrženo, dáte-li Janu Millerovi do ruky pádlo, roztáhne i lokomotivu.

Jak nám prozradil při našem rozhovoru, už teď ho svrbí dlaně a těší se na vydání kalendáře Českého kanoistického klubu. Ten v kategorii masters nabídne šest závodů, z nichž se pak pro další postup započítávají čtyři. V postupových závodech se mohou zúčastnit všichni zaregistrovaní, v národním kole si to pak postoupivší rozdají o postup do Českého poháru. „Protože jsem loňský seriál vyhrál, o to těžší bude letošní obhajoba. K tomu bych se znovu rád popral o titul mistra ČR, protože vloni mi ujel o pouhé dvě desetiny vteřiny,“ prozrazuje cíl pro rok 2020 Jan Miller, další z legend turnovského sportu.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.