V úterý 5. května byla v Tatobitech slavnostně otevřena expozice Stará škola, která se nachází v půdních prostorách zdejší Masarykovy základní školy. Expozice vznikala ve dvou etapách. V té první jsme na půdě školy realizovali odvěkou myšlenku bývalého pana ředitele Jaroslava Šťastného, který chtěl připomenout zdejším obyvatelům a ukázat dětem, za jakých podmínek a s jakými pomůckami se vyučovalo v období první republiky. Tato část byla otevřena vloni u příležitosti prvního ročníku vlastivědné soutěže „Vlastík 2008“.
Protože jsme na naši práci zaznamenali vesměs příznivé ohlasy, rozhodli jsme se v započatém díle pokračovat. Přes zimu jsme půdní prostor vymalovali a nainstalovali osvětlení a celou expozici rozšířili o dobu mezi dvěma válkami a dobu poválečnou až do roku 1989.
Cílem expozice je přiblížit současné generaci dětí školství v minulém století a těm dříve narozeným připomenout jejich mládí. Expozice bude využívána v hodinách vlastivědy, ale nejen to. Všem zájemcům o historii chceme ukázat, jak školství v Tatobitech fungovalo, v jakých podmínkách se zde učilo a připomenout všem, že i ve skromných poměrech mohou věci fungovat, pokud nechybí elán a chuť něco tvořit. Poděkování zaslouží všichni, kteří se na úpravě a vybavení prostor podíleli. (Prohlídku expozice lze sjednat přímo ve škole.)
Na slavnostní otevření historické expozice navázal ve středu 6. a ve čtvrtek 7. května druhý ročník regionální vlastivědné soutěže „Vlastík 2009“. Jedná se o soutěž čtyřčlenných týmů žáků základních škol (jeden druhák, třeťák, čtvrťák a páťák), kteří po dva dny plní různé úkoly z prvouky, přírodovědy a vlastivědy. Mottem soutěže je „Domov je místo v srdci“, takže všechny úkoly směřují k poznání místa, ve kterém žijeme. Děti musely osvědčit postřeh, pohotovost a smysl pro orientaci. Soutěže byly tematicky rozmanité, žáci například doplňovali text písně z filmu Noc na Karlštejně, poznávali české hrady, museli představit jednu historickou osobnost, historickou stavbu a jednu pověst z místa, odkud pochází. Připraven byl i program pro volné chvíle. Kromě společného opékání buřtů se děti učily tancovat apod.
Vítězem dvoudenního klání se stal tým z Turnova, Žižkovy ulice. Následovaly týmy z Mašova, Rovenska pod Troskami, Příšovic, Velkých Hamrů, Dobrovice, Tatobit, Železného Brodu a Přepeř. Každý účastník obdržel pamětní medaili a glejt. Kromě toho díky vstřícnosti sponzorů ještě každý účastník dostal tašku propagačních materiálů. Poděkování patří obecnímu úřadu a sponzorům, kteří umožnili pořádání této soutěže.
Pavel Vaněk, ředitel školy
(redakčně kráceno)