Před dvěma roky byla na půdě Obecního úřadu v Hrubé Skále podepsána smlouva o spolupráci mezi místními akčními skupinami – MAS Český ráj a jihoitalským GAL Valle del Crocchio v Kalábrii. Obě strany si tehdy od spolupráce slibovaly podporu zejména turistického ruchu. Dokonce proběhla první série výměnných návštěv. Jak se zdá, spolupráce se i přes značnou rozdílnost regionů zdárně dál vyvíjí. Před pár dny se z Itálie vrátil Tomáš Tomsa ze společnosti Tomovy parky, která sídlí v Radvánovicích.
„Dali jsme si za cíl podporovat vzájemnou výměnu zkušeností, podporu turistického ruchu a podporu vzájemných kontaktů obyvatel obou regionů. Bohužel krize dopadla na naše italské přátele poměrně tvrdě a minulý rok doslova bojovali o přežití. Na nějaký intenzivní rozvoj vzájemných vztahů nebylo proto ani pomyšlení. Nicméně jsme v rámci MAS Český ráj připravili praktický projekt spolupráce, který jsme v minulých dnech s Luďkem Láskou, který je manažerem MAS, našim partnerům v Kalábrii představili a domluvili jsme se společně na jeho realizaci,“ přiblížil Tomáš Tomsa.
Podle něho je hlavním cílem naší strany zvýšení povědomí o Geoparku Český ráj. „Ve Šťastné zemi jsme vloni otevřeli poměrně unikátní naučnou stezku a rádi bychom na tuto myšlenku navázali na celém území Geoparku Český ráj. Domníváme se, že potenciál geoparku je pro rozvoj regionu obrovský,“ doplnil Tomsa.
Podstatnou částí spolupráce bude vzájemná výměna zkušeností na setkáních pořádaných u nás i v Kalábrii. Tématem pro setkání či konferenci budou společné projekty mezi regiony, se kterými mají partneři v Itálii obrovské zkušenosti, protože mj. spolupracují na projektech v rámci většiny zemí Středomoří. Tématem pro Kalábrii budou zase naše zkušenosti s vyhlášením geoparku. Území GAL Valle del Crocchio je neuvěřitelně pestré, jsou tam nádherné kaňony, vodopády, spousta fosilií atd. Italská strana usiluje s pomocí partnerů z Čech o vyhlášení evropského geoparku. „Dalším tématem, které jsme schopni jim nabídnout, je více než 120letá tradice Klubu českých turistů a jeho systému značení turistických cest, možností spolupráce je ale mnohem víc,“ uvedl Tomáš Tomsa.
Podle něho má být na počátku příštího roku podána žádost o podporu z grantů EU, v případě schválení se jednotlivé projekty začnou realizovat na podzim příštího roku. „Protože se jedná o projekt pro celý Český ráj, předpokládáme spolupráci s mikroregiony, Sdružením Český ráj, s geoparkem, resp. Muzeem Českého ráje a s CHKO Český ráj. Podstatné bude zapojení regionálních výrobců a samozřejmě i značkařů KČT. Pokud se tento projekt podaří, v což oboustranně věříme, dohodli jsme se s našimi partnery, že již souběžně budeme připravovat další nápady, které na tento start navážou. To je třeba vydání kuchařky regionálních jídel či cukrářských výrobků. Rádi bychom též, kdyby se nastartovala i obchodní výměna mezi oběma regiony,“ uzavřel Tomsa.
MAS ČESKÝ RÁJ funguje od března 2006, hlavním cílem je ekonomický rozvoj území, zlepšení kvality života na venkově, rozvoj technické a dopravní infrastruktury v území, zlepšení podmínek místních samospráv ad. MAS Český ráj sdružuje 40 subjektů, pokrývá území 31 488 hektarů, zahrnuje 33 obcí a měst, ve kterých žije zhruba 21,5 tisíce lidí.