VOLEBNÍ URNY SE PLNILY – ALE NENAPLNILY!

0

Projekt PLNÁ URNA, ve kterém se kacanovský spolek RADOSTI snažil kladně ovlivnit volební účast při říjnových volbách – přes všechnu naši snahu – přinesl jen dílčí výsledky. Nepodařilo se dosáhnout toho, aby volební účast v obcích Libereckého kraje vystoupila nad celostátní průměr. Počet odevzdaných platných hlasů se oproti roku 2017 sice zvýšil o 12 732, ale to bylo zvýšení jen o 4,55 %, zatímco v jiných krajích se volební účast zvedla v průměru o 4,59 %. A tak je náš kraj ve volební účasti jen o chlup lepší než Karlovarský, Severomoravský a Ústecký (tomu ale pomohlo započtení 13 tis. hlasů zahraničních voličů).

I při tomto slabém výsledku je třeba ocenit v kraji obce, u nichž došlo ve volební účasti k rekordům. V tabulce jsou uvedeny obce, ve kterých byla dosažena nejvyšší volební účast, a obce, u nichž došlo k největšímu zvýšení volební účasti oproti roku 2017.

Je nám líto, že volební účast v kraji, v němž žijeme a máme ho rádi, zůstává podprůměrná. Jsme potěšeni, že alespoň v okolních obcích, kde bydlí naši členové, narostla značně volební účast. Kromě v tabulce uvedené obce Olešnice, v níž v semilském okrese došlo k nejvyššímu nárůstu volební účasti, dosáhly ve volební účasti téměř stejně dobrého výsledku obce Kacanovy (81,21 %) a Vyskeř (81,25 %).
Ač to nebylo cílem našeho projektu, opět jsme se přesvědčili, že volební účasti a výsledek voleb spolu přímo souvisí. V grafu je patrný klesající podíl ANO a SPD se vzrůstající volební účastí.

Proč ale projekt PLNÁ URNA přes všechno vynaložené úsilí nedosáhl svého cíle? Odpověď hledejme ve dvou důvodech: Volební koalice, sestavené z odchylných politických subjektů, mohly znejistit řadu nerozhodnutých voličů, kteří raději k urnám nedorazili. Tento důvod asi souvisí se skutečností, že se podstatně zvedl počet propadlých hlasů voličů, kteří řešili svou nejistotu tím, že zvolili strany, které nedosáhly na pětiprocentní minimum.
Předpokládáme, že druhým důvodem byla skutečnost, že vedení řady našich obcí nedokázalo rozlišit prostou občanskou angažovanost od konkrétní politické podpory – a tak naše výzvy k jejich součinnosti zůstaly z velké části nevyslyšeny.

Náš tým, který po několik měsíců připravoval a realizoval projekt PLNÁ URNA, je přesvědčen, že šťastný život vyžaduje svobodu, ta ale není možná bez demokracie. A demokracie neexistuje bez svobodných voleb, ty ale nemohou být bez voličů. Přestože PLNÁ URNA v našem kraji vytčeného cíle nedosáhla, jsme rádi, že ve volbách zvítězila touha po změně!
Za tým projektu PLNÁ URNA Slavomír Říman

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.