ZMIZELÉ ČECHY: TURNOVSKO

0

(aktualizováno) Dnes v 17 hodin se v Muzeu Českého ráje ve Skálově ulici uskuteční křest nové knihy věnované Turnovu a okolí. Kniha se jmenuje Turnovsko a v edici „Zmizelé Čechy“ ji vydalo prestižní české nakladatelství Paseka. Kmotry nové knížky při slavnostním křtu budou první polistopadový starosta JUDr. Václav Šolc a senátor Jaromír Jermář. V doprovodném programu vystoupí smyčcový soubor Ad libitum. Titul se věnuje slovem i obrazem dějinám Turnova a okolí. Zachycuje i některé momenty ze života jeho obyvatel i jeho významných návštěvníků. Autory knížky jsou historik turnovského muzea Michal Babík a kunsthistorik muzea Miroslav Cogan.

„Na textové části jsme pracovali zhruba půl roku, kniha je již v běžné distribuci, stojí 249 korun,“ řekl pro server TvA Michal Babík. Jak dále uvedl, text je rozdělen do tří kapitol, když v první je krátký exkurz do historie Turnovska, ve druhé procházka zmizelým Turnovem a ve třetí okolím města.

n200711012104_zap_285_07_krestPrvní dvě kapitoly napsal Michal Babík, zbylou část Miroslav Cogan. „Snažil jsem se čtenáři ve stručnosti vysvětlit historii města a blízkého okolí, ve druhé kapitole pak popisuji proměnu turnovského náměstí a ulic, vycházejících z náměstí směrem ven z města,“ přiblížil Babík. Jistým vodítkem autorům byl dobový průvodce J. V. Šimáka z roku 1904, když jim šlo nikoliv jen o to zachytit zmizelé či proměněné stavby, ale také atmosféru, tak jak vychází z koncepce celé edice nakladatelství Paseka. Druhá, klíčová část knihy, je katalogem starých fotografií. Ty jsou z archivu muzea i od jednotlivých sběratelů, zájemci zde najdou i dosud nepublikované snímky.

Krátce o autorech:

n200711012104_zap_286_07_krestPhDr. Michal Babík (1980) vystudoval historii na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Od roku 2005 pracuje v Muzeu Českého ráje v Turnově jako historik. V rámci svého zaměstnání se zabývá dějinami Turnova a Českého ráje. Centrem jeho zájmu jsou také dějiny evropské integrace, o kterých publikoval několik studií.

PhDr. Miroslav Cogan (1955) vystudoval dějiny umění a etnografii na Filozofické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně, pracoval v Krajském středisku státní památkové péče v Pardubicích, od roku 1981 působí v Muzeu Českého ráje v Turnově. Věnuje se starému i současnému regionálnímu výtvarnému umění, zpracování drahokamů a šperkařství, pořádá mezinárodní šperkařská sympozia. Je autorem textové části knihy Turnov, Český ráj (2001).

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.