(aktualizováno) Dnes v 17 hodin se v Muzeu Českého ráje ve Skálově ulici uskuteční křest nové knihy věnované Turnovu a okolí. Kniha se jmenuje Turnovsko a v edici „Zmizelé Čechy“ ji vydalo prestižní české nakladatelství Paseka. Kmotry nové knížky při slavnostním křtu budou první polistopadový starosta JUDr. Václav Šolc a senátor Jaromír Jermář. V doprovodném programu vystoupí smyčcový soubor Ad libitum. Titul se věnuje slovem i obrazem dějinám Turnova a okolí. Zachycuje i některé momenty ze života jeho obyvatel i jeho významných návštěvníků. Autory knížky jsou historik turnovského muzea Michal Babík a kunsthistorik muzea Miroslav Cogan.
„Na textové části jsme pracovali zhruba půl roku, kniha je již v běžné distribuci, stojí 249 korun,“ řekl pro server TvA Michal Babík. Jak dále uvedl, text je rozdělen do tří kapitol, když v první je krátký exkurz do historie Turnovska, ve druhé procházka zmizelým Turnovem a ve třetí okolím města.
První dvě kapitoly napsal Michal Babík, zbylou část Miroslav Cogan. „Snažil jsem se čtenáři ve stručnosti vysvětlit historii města a blízkého okolí, ve druhé kapitole pak popisuji proměnu turnovského náměstí a ulic, vycházejících z náměstí směrem ven z města,“ přiblížil Babík. Jistým vodítkem autorům byl dobový průvodce J. V. Šimáka z roku 1904, když jim šlo nikoliv jen o to zachytit zmizelé či proměněné stavby, ale také atmosféru, tak jak vychází z koncepce celé edice nakladatelství Paseka. Druhá, klíčová část knihy, je katalogem starých fotografií. Ty jsou z archivu muzea i od jednotlivých sběratelů, zájemci zde najdou i dosud nepublikované snímky.
Krátce o autorech:
PhDr. Michal Babík (1980) vystudoval historii na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Od roku 2005 pracuje v Muzeu Českého ráje v Turnově jako historik. V rámci svého zaměstnání se zabývá dějinami Turnova a Českého ráje. Centrem jeho zájmu jsou také dějiny evropské integrace, o kterých publikoval několik studií.
PhDr. Miroslav Cogan (1955) vystudoval dějiny umění a etnografii na Filozofické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně, pracoval v Krajském středisku státní památkové péče v Pardubicích, od roku 1981 působí v Muzeu Českého ráje v Turnově. Věnuje se starému i současnému regionálnímu výtvarnému umění, zpracování drahokamů a šperkařství, pořádá mezinárodní šperkařská sympozia. Je autorem textové části knihy Turnov, Český ráj (2001).