VÝSTAVY V ČERVNU

0

S omezeními posledních týdnů je alespoň co do výstav konec. Na nové výstavy zvou zájemce Muzeum Českého ráje, Dlaskův statek, galerie v infocentru na náměstí i Galerie Granát, městská knihovna, hrad Valdštejn a další…

* MUZEUM ČESKÉHO RÁJE: Stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. Muzeum bude pro návštěvníky opět otevřeno od 12. května otevírací doba je úterý – neděle od 9.00 do 17.00 hodin. Kromě stálých expozic v hlavní budově a výstavy horolezectví nabídne i několik novinek.
* REKONSTRUKCE A REINSTALACE EXPOZICE MINERALOGIE. Na začátku října 2019 započala v turnovském muzeu rekonstrukce expozice mineralogie. Rekonstrukce spočívala především v instalaci nových vitrín s vyhovujícím výstavním systémem, ve výměně osvětlení, ale také v reinstalaci stávajících vzorků za nové, atraktivnější a sběratelsky hodnotnější. Exponáty ve vitrínách jsou opatřeny moderním a přehledným informačním systémem, který nenarušuje pohledovou část vitríny. Celý prostor expozice byl kompletně vymalován a nového informačního systému a popisných textů se dočkaly i exponáty mimo vitríny. Z desítky tisíc exponátů bylo nutné vybrat zhruba 700 vzorků, které reprezentují zkameněliny, drahé kameny z celého světa a mineralogický systém. Velkou část expozice zaujímají drahé kameny z celého světa, protože turnovské sbírky nejsou zaměřené pouze na region, ale jejich specializací jsou právě drahé kameny. V tomto směru bude možné spatřit skutečně kvalitní a estetické vzorky, nevyjímaje několik unikátů. Projekt rekonstrukce a reinstalace expozice mineralogie byl podpořen z prostředků Ministerstva kultury České republiky a Libereckého kraje částkou 900 000 Kč.

Výstavy v muzeu:
* „99 NEJ“. Do 5. července mohou návštěvníci zhlédnout výstavu, která představuje nejzajímavější akvizice za posledních deset let, které do muzejních sbírek přibyly. Jedná se o nákupy a dary od turnovských občanů i příznivců turnovského muzea ze vzdálenějších regionů. Jedním z vystavených nálezů bude známý poklad stříbrné pražských grošů Václava II. a Jana Lucemburského. Návštěvníci dostanou možnost nahlédnout do cenných písemností včetně Melantrichovy Bible z roku 1577.
* Současný Evropský šperk ze sbírek Muzea Českého ráje. Výstava představuje práce zlatníků a šperkařů, kteří se v uplynulých 25 letech zúčastnili Mezinárodních šperkařských symposií v Turnově. Výstavní sál muzea do 12. července.
* René Hora, šperkař a výtvarník. Výstava k šedesátinám významného českého šperkaře a výtvarníka Reného Hory je koncipována jako pestrá přehlídka jeho tvorby zasahující od šperku přes drobnou plastiku ke kresbě a uměleckému emailu. Výstavní sál muzea od 10. června do 12. července.
* Karel Votipka, šperkař a brusič drahokamů. Výstava k 55. jubileu významného šperkaře, hledače a brusiče drahokamů, který je na mezinárodní šperkařské scéně ojedinělý komplexním přístupem k drahým a ušlechtilým (dekorativním) kamenům, stále překvapující novými přístupy ke klasickým šperkařským materiálům i šperku jako výtvarnému žánru. Klenotnice muzea od 10. června do 12. července.

* DLASKŮV STATEK V DOLÁNKÁCH: KOLOVRÁTEK, STAV I JEHLA. Nová expozice je věnovaná tradiční podomácké výrobě lidového oděvu v Pojizeří. Návštěvníci mají jedinečnou příležitost seznámit se s různorodostí a krásou textilií a součástek tradičního lidového oděvu užívaných našimi předky při různých příležitostech v období přibližně od konce 18. do počátku 20. století. Výstava představuje jak hotový oděv, tak i všechny pracovní procesy, kterým se věnovali hospodář i hospodyně a podomáčtí výrobci v každém stavení. Výstava bude přístupná do konce letošního roku. Od června do září je Dlaskův statek otevřen denně kromě pondělí od 9.00 do 17.00 hodin.

* MĚSTSKÁ KNIHOVNA A. MARKA
Hlavní budova v Jeronýmově ulici je pro čtenáře otevřena od pondělí do pátku od 8.00 hodin do 16.00 hodin v obou odděleních. Pobočka knihovny Turnov II na vlakovém nádraží je otevřena od pondělí do pátku od 9.00 hodin do 15.00 hodin.
Výstavy v hlavní budově:
* Pozor, v knihovně je kocour! Výstava kreseb ilustrátora Vojtěcha Šedy, s texty spisovatelky Kláry Smolíkové. Výstava doplňuje stejnojmennou knihu a je ukázkou tvorby obou autorů. Výstava se pořádá v rámci 200, výročí založení knihovny v Turnově.
* Čertice Dorka – Nechytej mne za slovo. Komorní výstava ke knize Kláry Smolíkové, která obohatí jako doprovodný materiál autorskou besedu se spisovatelkou.
* Bublifuk. Výstava s ukázkami komiksů od autorů, kteří přispívají do komiksové revue.

* GALERIE U ZLATÉHO BERÁNKA (v 1. patře infocentra na náměstí): Kouzlo mokřadů – Ing. Jiří Šťastný. Výstava fotografií rodilého Turnovana, ochránce přírody a nadšeného fotografa živé přírody, předsedy základní organizace Českého svazu ochránců přírody „Bukovina“ a člena fotoklubu Safír Turnov. Výstava poukazuje na důležitost mokřadů v naší krajině, ať už jde o zadržování vody či o zachování druhové rozmanitosti rostlin a živočichů. Mokřady jsou cenné i z hlediska estetického. Proto je důležité tato cenná místa chránit a navracet jim přirozený charakter. Výstava probíhá do 30. června.
Otevírací hodiny infocentra v prvním květnovém týdnu po-čt 9.00-16.00 hodin. Od 11. května po-pá 8.00-17.00, so 9.00-12.00 hodin.

* HRAD VALDŠTEJN. Otevírací doba v červnu denně 9.00–17.30 hodin (poslední vstup do hradu v 17:30).
Výstava: Hrad Valdštejn se připojuje k celorepublikové akci: Valdštejnové – lvi ve službách císařů. A jelikož je jeden z nejstarších hradů Českého ráje kolébkou tohoto rodu, je v hradním areálu připravena zajímavá výstava věnovaná zejména barokním představitelům valdštejnského rodu, za nichž hrad vzkvétal. Na druhém nádvoří u klasicistního domu jsou umístěny informační panely, zahrnující také zajímavá fakta z historie rodu Markvarticů, ze kterého Valdštejnové vzešli. Samostatný panel je věnován i nejslavnější postavě Valdštejnů, generalissimu třicetileté války Albrechtu z Valdštejna. Ten je vyobrazen i ve fotokoutku, který zhotovil pro tyto účely turnovský malíř Jirka Lode.

* SYNAGOGA TURNOV
Od úterý 2. června bude synagoga zpřístupněna veřejnosti a to denně kromě pondělí od 9.00 do 16.00 hodin. (Otevírací doba se může změnit v závislosti na situaci v zemi ve spojitosti s COVID-19.)
Výstava:
2.–30. června: Hvězda pod tíhou hvězdy. Unikátní výstava prezentující méně známá historická fakta o vztahu komunistického režimu k Židům a o diplomatických stycích se státem Izrael, které byly komplikované ideologickými důvody. Expozice je zapůjčená z Útvaru pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu, který je součástí Policie České republiky. Více na www.synagoga-turnov.cz.

* GALERIE GRANÁT, náměstí Českého ráje. Ukázky výroby granátových šperků a broušení českých granátů. Celoroční výstava granátových šperků. Otevírací doba: pondělí – pátek 9.00–17.00 hodin, sobota 9.00-12.00 hodin. Doprovodná výstava: Perokresby Ivety Kleinové (duben – červenec).
* FOTOKLUB SAFÍR, hala nádraží ČD – fotografie Miroslava Trávníčka – Masopust. Výstava potrvá do 30. června.

* DŮM PŘÍRODY ČESKÉHO RÁJE V DOLÁNKÁCH. Zaostřeno na Jizerky – výstava nejlepších snímků z fotografické soutěže. Výstava potrvá do konce července.

* KELTSKÉ OPIDUM, Hradiště Semín u Trosek (pod býčími rohy hradu Trosky), www.trosky.eu, tel. 724 140 000. Otevřeno je od úterý do neděle od 10.00 do 17.00 hodin.
Stálé výstavní expozice na Semíně:
* Tajemství Českého ráje – výstava achátů a polodrahokamů. Výstava nadchne každého, koho nenechává chladným tajemství minerálů a polodrahokamů ukrytých v nitru země. Mimořádné jsou acháty Českého ráje, ze kterých je především soubor achátů od Železnice u Jičína nejucelenější sbírkou, jakou lze kde spatřit. Celkem je vystaveno přes 2 600 kamenů. Veškeré exponáty pocházejí ze sbírky Zdeňka Patzelta, který se o jejich krásu rozhodl podělit se všemi zájemci, kteří expozici navštíví.
* Z dob našich prababiček – výstava nádobí, skla a lidové keramiky našich předků. Zastavte se v dnešní uspěchané době a vžijte se do doby našich prababiček, kdy čas plynul mnohem klidněji.
* Český ráj – přírodní klenot ve fotoobrazech. Výstava představuje soubor mimořádně velkých fotoobrazů autora Zdeňka Patzelta. Ten se dlouhodobě profiluje jako fotograf romanticky laděných záběrů ranní a večerní krajiny, nejčastěji s mlhami na dnech údolí a se sluncem v protisvětle.
* Díla Salvadora Dalího. Jedná se o dočasnou výstavu, k vidění jsou zhruba čtyři desítky jeho děl.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.