Velikonoce – svátky obnovy života v období přechodu zimy a jara. Jejich oslava se formovala v symbióze rolnických tradic nového hospodářského roku a křesťanského obrazu Ukřižování Ježíše Krista a jeho zmrtvýchvstání. Ze všech svátků mají Velikonoce nejdelší přípravné období.
Vrcholí ve Svatém týdnu, kterému říkáme Pašijový nebo Velký. Začíná Květnou nedělí a vrcholí Zeleným čtvrtkem, Velkým pátkem, Bílou sobotou, Božím hodem velikonočním a Červeným pondělkem, který je spojen s pomlázkou. V tradiční lidové kultuře jsou tyto dny spojeny s řadou obyčejů, které mají především očistný, ochranný a blahonosný charakter.
Na Bílou sobotu, kterou končí postní předvelikonoční období, připravilo Muzeum Českého ráje v Turnově na Dlaskově statku tradiční akci. Bílá sobota byla dnem svěcení ohně, od kterého hospodyně zapalovaly „nový oheň“ v kamnech, na kterých připravovaly všechny pokrmy, které přišly na stůl o Božím hodu Velikonočním. Tradiční součástí programu bude vynášení Smrti neboli Smrtky do Jizery. K Velikonocím na Dlaskově statku patří také řemeslný jarmark a vynikající občerstvení.
Velikonoce na Dlaskově statku (statek bude otevřen od 9.00 do 17.00 hodin). Doprovodný program:
10.30 Loutky bez hranic – Tři medvědi a drzá Máša
11.30 Folklorní soubory Nisanka a Malá Nisanka (Jablonec nad Nisou)
12.30 Vynášení Smrti do Jizery
13.00 Cimbálová muzika Pazúr (Valašsko)
13.30 Folklorní soubory Nisanka a Malá Nisanka (Jablonec nad Nisou)
14.30 Loutky bez hranic – Tři dary
15.30 Waldovy Matušky – hudební skupina
Dílny pro děti: klapačka, modrotiskový ptáček, pečení velikonočního pečiva, pletení pomlázky
Stálá expozice Ze dřeva a proutí – podomácké zpracování dřeva a proutí v selské usedlosti Tradiční řemeslný jarmark a občerstvení.
Expozice
Ze dřeva a proutí – podomácké zpracování dřeva a proutí v selské usedlosti. Nová stálá expozice na Dlaskově statku přiblíží návštěvníkům této významné národní kulturní památky tradiční technologie rukodělného zpracování přírodních materiálů – dřeva a proutí. Na návštěvníky objektu tak čeká zařízená truhlářská dílna, ukázka práce malířky dřevěných hraček či řezbáře, pletení proutěného zboží i práce sekerníků, šindelářů a výrobců hrábí. Část expozice dozná v průběhu roku změny v návaznosti na tvorbu zvykoslovných předmětů, jejichž výroba souvisela s obyčeji obřadního roku.
(Zdroj: TZ MČR)