SEZONNÍ NOVINY ČESKÝ RÁJ 2012 A BÁJEČNÍ MUŽI NA VYSOKÝCH KOLECH

0

I v letošním roce vyšlo další vydání specializovaných sezonních turistických novin Český ráj (12. ročník). Po Českém ráji pohádek, po Českém ráji hravém, po Českém ráji komerčním, jsou hlavním tématem letošního vydání novin kola a kolečka. Kola jízdní, kola kočárků i kola invalidních vozíků. Na všech kolech a kolečkách jsou turisté v Českém ráji vítáni. Na stránkách jednotlivých miniregionů najdete tipy na výlety, které zvládne rodina s dětmi s běžným kočárkem, jsou zde i nabídky na putování na invalidním vozíků. Například na Turnovsku se bez bariér můžete zajet přímo z centra podívat do krásného dolánecké údolí a vystoupat k Bartošově peci, která je nejvýznamnějším pseudokrasovým systém v Českém ráji, v Jičíně se v poklidném tempu vydejte lipovou alejí k Valdštejnské lodžii, nádherné historické stavbě uprostřed parku, na Sobotecku nesmíte vynechat návštěvu Vesce u Sobotky s památkově chráněnými roubenými stavbami, pokochejte se návštěvou zámeckých parků v Mnichově Hradišti či na Sychrově.

Na 48 stranách kromě zajímavostí z jednotlivých částí regionu najdete i kompletní přehled kulturních, sportovních a společenských akcí z celého Českého ráje, výčet atraktivit včetně otevíracích dob, vstupného a  potřebných kontaktů. Nechybí ani stránka se soutěží pro děti, jízdní řády s mapkou linek turistických autobusů a rozhovor s osobností regionu. Noviny si můžete zakoupit ve všech informačních střediscích regionu i u dalších distributorů za 20 Kč a zároveň se můžete účastnit soutěže o let balonem, pobyt v hotelu Babylon včetně vstupu do Aquaparku, Lunaparku a iQparku. Noviny vydává město Turnov ve spolupráci se Sdružením Český ráj.

ROZHOVOR

Součástí novin je také rozhovor s rázovitým chlapíkem, žijícím na úpatí Kozákova. Ten si před lety usmyslel, že si pořídí tzv. vysoké kolo, které známe z dobových obrázků konce 19. století. Kolo si pořídil a dokonce na něm jezdil i do práce!

Místní mu na silnici už jen tak pokynou, pro návštěvníky Českého ráje bývá důvodem zpomalit a dívat se se zájmem na poměrně subtilního chlapíka, který se proplétá mezi auty turnovskou Nádražní ulicí či šlape do pedálů stoupáním z Lestkova na Kozákov na vysokém kole, které známe z obrázků a fotografií z druhé poloviny 19. století. Bývá i dobově ustrojen, protože k tomuto kolu originální kšiltovka, jakou nosíval prezident Masaryk, sako a šála prostě patří. Bohuslav Polák z Koberov.

201205042302_tz_10_012_tn

„S vysokým kolem, které bylo předchůdcem dnešních standardních jízdních kol, jsem se seznámil na konci 60. let. To jsem v Turnově pracoval v jedné firmě s legendárním stavitelem kol Otakarem Haškem ze Všeně, který tam míval ještě před znárodněním malou výrobnu jízdních kol. Jednou po něm chtěli, aby na historickém kole doprovodil dojezd tehdy populárního Závodu míru v Liberci. Tak se stalo, že k nám do fabriky přijel na onom úžasném vysokém kole a já si už tehdy říkal, že na tomhle chci jezdit,“ říká Bohuslav Polák. Jenže to byl v té době problém. Ráfky ani dráty do kola sehnat nešly, chybělo i další potřebné vybavení, a tak musel svůj sen o několik desetiletí odložit.

„V roce 1998 jsem v televizi viděl reportáž o tom, jak Josef Zimovčák jel na vysokém kole napříč Amerikou z Los Angeles do Jacksonvillu na Floridě. Nelenil jsem, sehnal si telefonní číslo a hned druhý den mu do Veselí nad Moravou zavolal. Říkal, že to není problém, že kola sám vyrábí, jenže to bylo pro mě tehdy nemožných 30 tisíc. Nakonec jsme se domluvili, že si na tom něco udělám sám, a tak jsem něco ušetřil,“ přibližuje Polák. S Zimovčákem, který je velkým propagátorem jízdy na vysokém kole – mj. jel i jako předjezdec část trasy legendární Tour de France – se nakonec spřátelil, i díky němu se dostal na některé srazy a závody.

„Poprvé jsem na vlastním vysokém kole vyjel na Velikonoce 1999, od jara do podzimu jsem jezdíval skoro každý den z Koberov do Turnova do zaměstnání, při cestě domů jsem si vždy pár kilometrů tréninkově přidal. V tom prvním roce jsem najezdil asi tři tisíce kilometrů, nyní je to tak patnáct až osmnáct set kilometrů ročně. Přes týden, kdy je na silnicích velký provoz, moc nejezdím, jak říkám, jsem sváteční jezdec, jezdím v sobotu a v neděli. Nejraději do Českého ráje,“ uvádí Bohuslav Polák. Jak dodává, za odpoledne většinou najede šedesát až osmdesát kilometrů, jeho nejoblíbenější trasa vede z Koberov do Turnova a dál na Všeň a Kost, potom do Sobotky a zpět přes Libošovice k Věžickému rybníku a kolem hruboskalského zámku k rybníku Vidlák a do Rovenska pod Troskami. Odtud už má na dohled Kozákov, strážní horu Českého ráje, pod kterou prožil celý život. „Když na jaře vyšlapu bez přestávky během měsíce a půl šestkrát na Kozákov, vím, že jsem v takové formě, že si mohu troufnout vyjet na Ještěd,“ glosuje Polák. Ten se zúčastnil i mnoha závodů na historických kolech. Největší úspěch zaznamenal na mistrovství světa v roce 2001 ve Slavkově u Brna. V závodě na 50 mil zvítězil, když na startu bylo přes sto jezdců z různých koutů světa.

(Celý rozhovor si můžete přečíst v sezonních turistických novinách Český ráj 2012.)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.