GEOPARKY TRIUMFOVALY NA ITB V BERLÍNĚ

0

Geoparky získaly na nejvýznamnějším veletrhu cestovního ruchu ITB Berlín ve své kategorii cenu 3.nejlepšího vystavovatele! Globální geoparky pod záštitou UNESCO zde byly zastoupeny vystavovateli z portugalského geoparku Naturtejo Meseta Meridional, finského geoparku Rokua, českého geoparku Český ráj, tří německých geoparků a španělského geoparku Basque Coast. Je to poprvé v historii této soutěže (od roku 2001 tedy 13 ročníků), kdy uspěl český vystavovatel. Přítomni byli také koordinátor Sítě evropských geoparků prof. Nikolaos Zouros a představitel sektoru přírodních věd UNESCO pro prof. Patrick McKeever.

13. ročník renomované soutěže Best Exhibitor Awards („Ocenění nejlepších vystavovatelů“) v rámci veletrhu ITB v Berlíně pořádané studenty mezinárodně uznávané vysoké školy Cologne Business School patřil mezi nejsledovanější akce tohoto nejvýznamnějšího veletrhu cestovního ruchu. Budoucí manažeři cestovního ruchu této kolínské univerzity navštívili během tří dnů kolem 12 tisíc stánků ITB a hodnotili je dle kriterií jako například přenos informací, interaktivita, autenticita, přístup a kvalita služeb personálu stánku.

Slavnostní udílení cen proběhlo v sobotu 9. března v prostorách výstaviště v paláci proslavené věže Funkturm za přítomnosti 600 pozvaných hostů a dalších účastníků veletrhu – včetně zástupce Geoparku Český ráj Tomáše Řídkošila, jinak pracovníka Muzea Českého ráje.

Geoparky představují v dnešní době velmi dynamický a specifický nástroj dobrovolné ochrany území. Zároveň jsou již v Evropě a pozvolna i na ostatních kontinentech stále zřetelněji vnímány jako prestižní značka destinace exkluzivního cestovního ruchu zaměřeného na neotřelý výklad a prožívání nejen přírodního, ale také kulturního dědictví krajiny. Přestože se v Evropě objevují teprve na přelomu milénia a v zemích UNESCO ještě o čtyři roky později, je jich v současnosti na světě již 92, z toho většina (52) v Evropě. Členem sítě evropských geoparků pod patronací UNESCO se v říjnu 2005 stal geopark Český ráj, o jehož geoturistické atraktivity a produkty byl veliký zájem jak ze strany odborníků v cestovním ruchu, tak ze strany široké veřejnosti.

Geopark sice nemá v terénu vyznačené hranice, ale tvoří harmonický celek určený převážně skrytou stavbou podloží a na povrchu logickým propojením lokalit informačními tabulemi a naučnými i zážitkovými stezkami. Posláním geoparku je působit především osvětově, prostřednictvím poznání i zábavy. Úkolem geoparku je motivovat jeho návštěvníky a obyvatele k úctě i vůči neživé přírodě, k respektování geologické rozmanitosti krajiny na základě jejího poznání a aktivního prožitku v ní.

V současnosti jsou do Sítě národních geoparků v České republice zahrnuty čtyři národní geoparky: Národní park Český ráj, Národní park Egeria (na Karlovarsku), Národní park GeoLoci (na Tachovsku) a Národní park Železné hory (na Pardubicku). Mezi kandidátské geoparky patří: Geopark Joachima Barranda, Geopark Podbeskydí, Geopark Vysočina a Geopark Kraj Blanických rytířů.

(Zdroj: www.narodnigeoparky.cz)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.