KDYŽ DĚTEM NEJDE ČTENÍ…

0

Letos je to už 25 let od doby, ve které nakladatelství Portál vydalo poprvé první díl mé trojdílné čítanky „Když dětem nejde čtení“. Křest prvního vydání proběhl tehdy v městské knihovně v Turnově. Čítanka je určena pro děti, které během prvního ročníku nezvládly plynulé čtení a které už znají celou abecedu. To jsou většinou děti s poruchou čtení.

Název čítanky měl původně znít „Když dětem (ne)jde čtení“ (ve smyslu nejdřív nejde a potom jde), ale závorky se při grafickém zpracování nějak vytratily a už to nešlo změnit – lze je tam však dokreslit. Mám velkou radost, že jsou čítanky Portálem opakovaně vydávány a že plní tedy svůj účel.

Proč jsem čítanky vytvořila? Poruchy učení se vyskytovaly i v mé rodině. Možná i proto jsem v době mého učitelství na 1. stupni základní školy začala jako dyslektická asistentka pomáhat dětem s poruchami učení. Dva roky jsem učila i ve speciální třídě dyslektické. Samozřejmě existovalo mnoho jiných materiálů určených k nápravě dyslexie, ale často děti nebavily nebo postrádaly systém. Proto jsem se snažila vymyslet texty, které by krok za krokem umožnily zvládnout techniku čtení s pomocí různých tvořivých aktivit. Tyto aktivity, jak se později ukázalo, rozvíjejí i čtenářské strategie, které jsou velmi důležité pro čtenářskou gramotnost.

Učení čtení je mé dlouhodobé životní téma. Ještě jako učitelka jsem zorganizovala poprvé ve spolupráci s městskou knihovnou pasování mých prvňáčků na čtenáře a založila tak tuto turnovskou tradici. Mnoho let jsem se zúčastňovala jako konzultantka Dnů dyslexie v Praze, které pořádá pro životní podporu dyslektiků akademická malířka, úspěšná dospělá dyslektička Alena Kupčíková. Ta také ilustrovala mou další knihu, „Vidím to jinak“, o příčinách různých poruch učení a chování. Shrnula jsem v ní zkušenosti z mé poradenské praxe a také informace o nových vědeckých výzkumech, které vysvětlují podstatu vzniku různých neurovývojových poruch a ze kterých vycházejí nové nápravné metody (viz. www.emmerlingova.cz).

Je dobré to vědět, protože ani sebelepší čítanka neodstraní deficity ve vnímání dítěte. To se možná naučí číst, ale bude ho zřejmě čtení unavovat a bude se mu vyhýbat.
Stanislava Emmerlingová, Emmerlingova@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.