HRAD VALDŠTEJN OPĚT OBLEHLI HUSITÉ

1

Minulý rok si hrad Valdštejn připomínal sté výročí první republiky prostřednictvím zajímavé výstavy. Jinak tomu není ani letos, byť s tím rozdílem, že po výročí první republiky přichází na řadu výročí husitství.

Právě od vzplanutí husitských válek uplyne letos v červenci přesně 600 let, přičemž pro Valdštejn byl klíčový rok 1424, kdy hrad obsadil slavný husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova. Od této události uběhlo již 595 let a pro jeden z nejstarších hradů Českého ráje to byl signál k připomínce celého kontroverzního období husitské revoluce.

Letní výstava „Valdštejn za husitských válek“ nabízí návštěvníkům zajímavý pohled na jedno z nejdůležitějších a nejkontroverznějších období našich dějin.
Na prvním hradním nádvoří návštěvníky uvítá dobový sedlácký vůz, ze kterého v patnáctém století kališníci tvořili známou vozovou hradbu. U Klasicistního domu na druhém nádvoří jsou pro turisty k dispozici panely s důležitými informacemi z husitské doby, včetně časové osy s klíčovými daty. Pro dětské návštěvníky je připravena řada doprovodných aktivit, jako např. puzzle s husitskou tematikou či speciální pracovní list se zajímavými úkoly. Nechybí ani „fotokoutek“ s velkoformátovým plakátem Jana Žižky.

Skutečnou pýchou výstavy je pak ukázka originálních filmových kostýmů z Barrandov Studia, připomínající slavnou Husitskou revoluční trilogii režiséra Otakara Vávry. V tomto filmovém počinu padesátých let si zahrála celá plejáda známých hereckých legend, jako např. Karel Höger, Zdeněk Štěpánek, Miloš Kopecký či Ladislav Pešek. Kostýmy je možné vidět v biliárním sále pod aehrenthalskou terasou. Vkusným doplňkem jsou i zbraně přímo z Husitské trilogie či velké obrazy zachycující výjevy z husitské doby, které speciálně pro tuto výstavu namaloval jablonecký malíř Josef Vokál.

Expozici k husitství bude možné na Valdštejně zhlédnout až do neděle 1. září. Poděkování patří všem, kteří se na tomto projektu podíleli a bez nichž by se nemohl realizovat.

Radim Štícha, Turnovské památky a cestovní ruch, p. o., rados2009@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

1 komentář

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.