UNIKÁTNÍ OPRAVA ZÁMECKÝCH HODIN NA HRUBÉ SKÁLE

0

V loňském předvánočním rozhovoru jsme se s Janem Markem, hodinářem, restaurátorem starožitných hodin a také známým turnovským divadelníkem loučili s přáním mnoha krásných zakázek, ve kterých se snoubí historie s naší současností. A doufali jsme, že nám při nějaké příležitosti dá vědět.

Stalo se v druhé půli dubna na zámku Hrubá Skála. „Majitelé zámku se rozhodli, že přistoupí kromě rekonstrukce vnitřních prostor také k opravě historických hodin ve věži, které v posledních letech střídají období, kdy se je daří udržet v chodu s obdobím, kdy jsou na věži pouze na ozdobu,“ přibližuje Jan Marek.
Ve věži hruboskalského zámku najdete unikátní hodinový stroj z přelomu 18. a 19. století. Jen si představte, kolik generací k němu vzhlíželo. Ukazoval čas, když ještě zámek patřil Valdštejnům, poté Aehrenthalům až do roku 1945. Ukazoval čas všem, kdo na zámek zavítali až do dnešních dnů. Hodinový stroj viděl koňské povozy formanů i kočáry šlechticů, první automobily i dnešní generaci s mobilem v ruce, fotící vše kolem sebe. A všichni, kdo zavítali na vyhlídkový ochoz zámecké věže, měli stejný hodinový stroj přímo pod sebou!

„Jeho poslední oprava proběhla v roce 1977 a musím konstatovat, že byla dost důkladná. Hodinový stroj se tak povedlo zachránit do našich dnů. Postupně jsme ho snesli a nyní dokončuji jeho opravu v ateliéru. Je to zhruba čtyřměsíční práce, která právě vrcholí,“ říká Jan Marek. Ve čtvrtek 22. dubna za spolupráce se známým turnovským horolezcem Pavlem Homolkou byly sneseny hodinové ručky všech tří ciferníků, které také projdou opravou, aby se v letošní hlavní turistické sezoně zaskvěly na věži v celé své kráse. Samotný historický hodinový stroj bude navíc umístěn v prosklené skříni na schodišti věže, takže ho návštěvníci budou moci vidět v celé své kráse. A v patře nad ním se chystá malá výstava, která návštěvníkům přiblíží průběh restaurátorských prací.

„Hodinový stroj bije každou čtvrthodinu, s majiteli řešíme, jestli ho necháme vyzvánět, protože je tu obava, že některým hotelovým hostům by pravidelné vyzvánění mohlo vadit. To samozřejmě respektuji a chápu, kdykoli v budoucnu ale půjde vyzvánění doplnit. Co stojí za zmínku je, že i takto starý stroj lze seřídit na velmi přesný chod s tolerancí zhruba do minuty za den. Tak takový byl um našich předků! Byla pro mě velká radost a velká čest mít v rukou přes dvě století starý hodinový stroj, navíc umístěný na zámku Hrubá Skála, jednom ze symbolů Českého ráje, a probudit ho k novému životu,“ uzavírá hodinář Marek.

V našem regionu se můžete s jeho pracemi setkat mj. na kostele v Jenišovicích, v Libštátě, kde mají v kostele ručně kovaný stroj z konce 18. století, Jan Marek opravoval i radniční hodiny v Železném Brodě, ale také mj. hodinový stroj z roku 1817 na Křivoklátě. V „domovském“ zámku Hrubý Rohozec je dvorním hodinářem. A také je k dispozici všem, kteří chtějí opravit hodiny, které mají třeba po babičce, a dlouho nešly. Takové jsou pro hodináře z Turnova největší výzvou…

Zámek Hrubá Skála

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.