Dnes se tato akce už bere jako samozřejmost, málokdy je v pomyslném středu zájmu letních návštěvníků nebo místních lidí. Možná i proto, že její nejpodstatnější část probíhá v ústraní. Že se ale Turnov každým rokem na počátku prázdnin stává hlavním městem šperkařů a kamenářů z celého světa, to je fakt. Vždyť se letmo podívejme na přehled umělců, kteří se zúčastnili letošního jubilejního dvacátého šperkařského sympozia: Argentinec, Australanka, Britka, Izraelka, dva Španělé, Němka, Jihoafričanka a dva Češi. A to v minulosti nechyběli Američané, Slováci, zástupci asijského kontinentu ad.
„Program letošního jubilejního dvacátého ročníku sympozia byl podobný jako v jiných letech. Účastníci se podívali do Českého ráje a hlavně pracovali v prostorách firmy RSG ve Skálově ulici. A musím konstatovat, že letos se sešli umělci, kteří opravdu příliš nemluvili ani večer nepopíjeli, jak to občas bývá, ale pracovali a pracovali. Také je to vidět na výsledcích, většina z nich vytvořila hned několik zajímavých prací,“ přiblížil Miroslav Cogan z Muzea Českého ráje, který je již dlouhá léta hlavním organizátorem sympozií.
„Bohužel se na poslední chvíli omluvila Mari Ishikawa, jejíž mnichovský ateliér jsem navštívil letos na jaře, takže letos nebyla zastoupena Asie. V Mnichově jsem se ale seznámil s Australankou Helen Britton a Simone Ten Hompel. Obě do Turnova přijely. Simone je původem Němka, ale učí stříbrotepectví v Londýně a přivezla s sebou dvě studentky, Angličanku Rebeccu Gilbert a Adi Toch z Izraele,“ uvedl Cogan.
Sympozisty doplnila Beverley Price z Jihoafrické republiky, která zde měla být už vloni, ale zvítězila v národní šperkařské soutěži své země, což obnášelo spoustu povinností, a tak svoji cestu do České republiky odložila o rok. Dalším účastníkem byl Ariel Kupfer z Argentiny, kterého Cogan poznal v roce 2005 v německém Idar-Obersteinu, kde pořádal sympozium na žádost tamější radnice. Argentinec žije v Paříži. Složení sympozia doplnila Španělka Estella Saez žijící v holandském Amsterdamu, její krajan Tomás Palos, který žije a tvoří ve své vlasti, Česko zastupovali Kristýna Španihelová, studentka bratislavské Vysoké školy výtvarných umení, a René Hora, odborný asistent pražské uměleckoprůmyslové školy. Ten se už turnovského sympozia zúčastnil dvakrát: v roce 1991 a 1999.
Právě pestrostí účastníků je zdůrazněna jedna z hlavních myšlenek, a to netradiční výměna pohledů a názorů na umělecký šperk, na použité materiály a zpracování. Toto poslání sympozia plní bezezbytku stejně jako skutečnost, že vedle mladých začínajících výtvarníků se tu setkávají i renomovaní autoři z celého světa.
Historie turnovských sympozií sahá do roku 1968, kdy se uskutečnilo mezinárodní šperkařské sympozium Stříbrný šperk v Jablonci nad Nisou. To bylo zopakováno ještě v roce 1971 a potom dlouhá léta nic. Až ke stému výročí založení šperkařské školy v Turnově se ve zdejším družstvu Granát zrodila myšlenka uspořádat podobnou akci, zaměřenou na granátový šperk a jeho inovaci. To bylo v roce 1984. Družstvo umělecké výroby Granát sympozia pořádalo až do roku 1993, kdy organizaci převzalo Muzeum Českého ráje v Turnově. Nejprve se pracovalo v dílně Granátu, poté ve šperkařské škole, v roce 1999 v dílně firmy Belda a spol. a od roku 2000 sympozia hostí vila Šárka firmy RSG Turnov. Celkem se tu vystřídalo na 150 výtvarníků z celého světa. Kolekce šperků, které na sympoziích vznikají, čítá dnes přes 650 kusů.
Poslední díla sbírku doplnila letos v polovině července. Jejich výstava probíhá v muzeu do 15. srpna. Kromě ní je tu ještě ve výstavním sále k vidění velký výstava, která shrnuje uplynulé dvacetiletí sympozií, k této příležitosti vzniklo také multimediální CD.