STAROČESKÉ TRHY 2025 ČEKÁ ZMĚNA

0

Nebude to změna zásadní, ale přece jen zaznamenáníhodná. Vladimíra Jakouběová, emeritní ředitelka turnovského muzea a spolu s Jaroslavem Obročníkem zakladatelka Staročeských trhů, bude v příštím roce část organizace trhů, tedy výběr kvalitních trhovců, předávat novému kolegovi. „Kulturní program už poslední roky připravuje kolegyně z muzea Marcela Beranová, dělá to výborně, takže se už o tuto stránku, jako je výběr a komunikace s vystupujícími starat nemusím. Protože ale mám opravdu přehled, kdo z řemeslníků v naší zemi a na jaké úrovni funguje, tak se starám právě o tuto stránku nabídky trhů,“ říká Vladimíra Jakouběová, která také připomněla fungování turnovského muzea jako renomovaného regionálního pracoviště pro tradiční lidovou kulturu Libereckého kraje spojené s udílením titulu Mistr tradiční rukodělné výroby. „Kolega Václav Holas, který v současné době pracuje v českobudějovickém muzeu, ale pochází z našeho regionu, kam se nyní s rodinou vrací, nastoupí do turnovského muzea na podzim a já mu vše spojené s trhy začnu předávat. Má s podobnými akce poměrně bohatou zkušenost. Ještě příští ročník uděláme společně,“ doplňuje Jakouběová.

Atmosféra letošních trhů…

Co se týká letošního ročníku Staročeských trhů. Na plochu parku u letního kina se poskládalo 158 řemeslníků z celé republiky. Zájem z jejich strany několikanásobně překračuje možnosti, čímž je výběr opravdu přestižní a zákazníci se mohou spolehnout, že na turnovských trzích překupníci šanci nemají. „Letos mě docela zaskočily dvě věci, které tady dosud nebyly. Deset řemeslníků se odhlásilo těsně před termínem, někteří vůbec nereagovali na telefon či e-mail. To je pro mě úplná novinka, už vzhledem ke známému převisu, který každoročně řešíme. Je pravda, že se řemeslníci v poslední době hodně proměnili, přicházejí noví, staří skončili, nastoupila další generace, tak si asi budeme muset zvyknout. Doufám ale, že to není znak nějaké nesolidnosti v oboru. Nastavená pravidla budeme muset o něco zpřísnit,“ přiblížila Jakouběová. A že někdo měl tu potřebu a přes noc v parku odstranit zábory pro jednotlivé stánky řemeslníků, takže muzejníci museli ráno v pátek několikahodinovou práci opakovat, to už bere jako znak doby.

„Na druhou stranu, zájem o turnovské trhy ze strany řemeslníků je stále velký, všichni vědí, že dostat se sem je prestižní záležitostí, že vybíráme jen ty nejlepší,“ dodala. To ostatně dokládá i již zmíněné tradiční udílení ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby Libereckého kraje. Letos bylo předáno dvěma ženám z rozdílného oboru, které spojuje řemeslný um.
„Štěpánka Kurfiřtová je ze sklářské rodiny, její prarodiče měli malou sklářskou firmu v Železném Brodě. Ona po mateřské začala pracovat v dílně svého otce, dnes má svoji prestižní značku Stefany, vystavuje u nás i v zahraničí, patří mezi přední evropské šperkaře,“ představuje první oceněnou Vladimíra Jakouběová.
Druhou je Jana Vodhánělová, která zhotovuje ruční výrobky z ovčí vlny. Pochází z Kostelce nad Černými lesy, ale přestěhovala se sem do našeho kraje, pořídila si malé stádečko ovcí, naučila se zpracovávat vlnu tím úplně nejtradičnějším způsobem, jako to dělali naši předkové.

Náměstkyně hejtmana Květa Vinklátová s oceněnou Štěpánkou Kurfiřtovou

Vladimíra Jakouběová s Janou Vodhánělovou

Tonya Graves

Mňága a Žďorp

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.