„Po únorovém masopustu, kdy na Dlaskův statek dorazilo přes třináct stovek návštěvníků, jsme jich v sobotu 8. dubna na Velikonocích napočítali dva a půl tisíce. Moc si zájmu o naše akce vážíme, v průběhu roku přijdeme s několika dalšími zajímavými pozvánkami. Kromě těch tradičních, jako třeba Staročeské trhy, jsou tu i jednotlivé výstavy v budově muzea ve Skálově ulici – například probíhající výstava ve spolupráci s firmou Crytur o zpracování syntetických krystalů. Chystáme také otevření nových prostor v sousedním domě muzea čp. 72. Den otevřených dveří se ve zrekonstruovaném objektu uskuteční 20. května u příležitosti Mezinárodního dne muzeí,“ zve ředitel Muzea Českého ráje Jan Prostředník.
Zůstaňme ale na Dlaskově statku. Zdejší Velikonoce bývají tradičně velmi navštívené. Jsou spojeny s folklorními soubory, vynášením Moreny do Jizery, koncem dlouhé zimy a začátkem jara. Z folklorních souborů zde tentokrát vystoupila naprostá republiková špička. Stálicí akcí na Dlaskově statku je soubor Nisanka z Jablonce nad Nisou, o letošních Velikonocích zde ale mohli návštěvníci vidět také soubor Píšečan z jihočeského Písku, vrcholem sobotní
akce bylo strhující vystoupení Valašského souboru písní a tanců Vsacan ze Vsetína.
Dlaskův statek má také novou stálou expozici pro tento rok, která se jmenuje „Od jara do zimy – rok hospodáře“. Expozice mapuje průběh roku z pohledu polních prací, ale i zvyků našich předků. V průběhu roku se instalace bude měnit, v současnosti je to její jarní (velikonoční) podoba. „Následně to budou máje a Filipojakubská noc, senoseče, sklizeň, dožínky, posvícení a v závěru tradiční Vánoce. Letos se více soustředíme na lidové obyčeje v souvislosti s lidovou stravou. A k obyčejům patří také magie, která se týká třeba nadcházejících čarodějnic. Zopakovat také chceme magické rituály svatojánské noci, což byla akce, která se vloni velmi povedla,“ přibližuje etnografka muzea Vladimíra Jakouběová.
Na Dlaskově statku letos počítejte s jednou zásadní změnou. V říjnu bude statek uzavřen, ale otevře se zase v listopadu a následně v prosinci. „V říjnu mnoho lidových obyčejů nemáme, zato koncem roku je té lidové magie víc než dost: Dušičky, sv. Martin a další. Kdo dnes ví, jak vypadaly dušičkové kosti, kdo ví, jak se z nich věštilo, nebo jak se věštilo z husy či čarovalo na svatého Ondřeje? I tyto již zapomenuté zvyky našich předků zájemcům přiblížíme. A následují advent a Vánoce. Bude to letos trochu jiné, než bývali návštěvníci Dlaskova statku zvyklí, ale snad to najde ve veřejnosti odezvu,“ uzavřela etnografka muzea.
Dlaskův statek je otevřen denně kromě pondělí od 9.00 do 16.00 hodin, od května do 17.00 hodin.