MY TŘI KRÁLOVÉ JDEME K VÁM…

0

My Tři králové jdeme k vám,/ štěstí zdraví přejem vám. / Štěstí, zdraví, dlouhá léta,/ my jsme k vám přišli z daleka./ Z daleka je cesta naše, /do Betléma mysl naše. /Co ty, černej, stojíš vzadu,/ vystrkuješ na nás bradu?/ A já černej vystupuju/ a nový rok vám vinšuju. /A my taky vystupujem/ a nový rok vám vinšujem.

V pátek 5. ledna dopoledne putovaly děti z mateřské školy v turnovské ulici 28. října přilehlou částí města a kdo chtěl, tomu zazpívaly koledu. Milé setkání. Jak doplnily doprovázející paní učitelky, navštívily s dětmi takhle na přání několik rodin v okolí, zastavily se například i ve Žluté ponorce. Všude přály zdraví a štěstí v novém roce…

Tři králové je lidové označení pro mudrce – mágy (neboli hvězdopravce), kteří podle novozákonních evangelií navštívili krátce po narození Ježíše v Betlémě a přinesli mu zlato, kadidlo a myrhu. Bible však vůbec neříká, kolik jich bylo i jména Kašpar, Melichar a Baltazar jim byla přisouzena až na základě středověké legendy. V západní liturgické tradici je svátek Tří králů ztotožněn se slavností Zjevení Páně a církev jej na Západě i na Východě slaví 6. ledna. Tento den se píše posvěcenou křídou na dveře domů a chlévů zkratka K+M+B+ nebo latinský ekvivalent C+M+B+ (Casparus-Kašpar). Tyto iniciály Tří králů původně znamenají Christus mansionem benedicat – ať Kristus požehná tomuto příbytku po celý rok, proto se za třetí křížek píše letopočet. Tři křížky symbolizují Nejsvětější trojici, tj. Otce, Syna i Ducha svatého. Nejsou to tedy znaménka „plus“ mezi iniciálami.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.