Asi se lze shodnout, že poklady se nenacházejí každý den, nicméně zázraky se dějí a poklady nás obohacují i dnes, a nemusí to být zrovna jen finančně. Asi tisícovka převážně pražských grošů krále Karla IV. (1316-1378), za kterou by se v té době dal pořídit menší statek, ležela dlouhých sedm století v půdě na hranici Turnovska s Mladoboleslavskem, než originální stříbrný poklad souhrou okolností spatřil vloni na jaře světlo tohoto světa.
Pražské groše byly raženy po dobu téměř 250 let pro devět našich panovníků a produktivita výroby jen v kutnohorské mincovně se odhaduje zhruba na půl miliardy kusů. „Lícní strana nese okolo české koruny ve vnitřním opisu jméno panovníka a v tom vnějším pak nápis Z boží milosti král český. Rub nese obraz českého heraldického lva s opisem groše pražské,“ přiblížil úchvatnou minci aukční analytik ART+ Jan Viduna.
Nazelenalé a hlínou „slité“ dávné stříbrné platidlo na hledače vykouklo už po odkrytí nízké svrchní vrstvy zeminy a po opatrném odstranění další vrstvy se už mohli radovat.
„Nevěděli jsme s přáteli, kolik toho bude, tohle množství jsme rozhodně nečekali. Po obvyklých úkonech jsme nález nahlásili na příslušné archeologické pracoviště, kterým bylo v našem případě to v Mladé Boleslavi,“ ozřejmil první kroky nálezce. Po zdokumentování si přivolaný odborník poklad odvezl a pak už se jenom čekalo.
„Na místě nálezu jsme nejprve museli vše opatrně vyjmout ze země a alespoň zhruba očistit. Mince se v současné době snažíme postupně od sebe oddělovat a následně bychom je rádi samozřejmě také spočítali. Podle stupně poškození jednotlivých kousků uvidíme, kolik z nich pak budeme moci veřejně prezentovat a případně jakým způsobem. Je to hodně piplavá práce, a ještě nám to všechno nějaký ten čas zabere,“ přiblížil další postup boleslavský archeolog Filip Krásný. Jak dodal, na první pohled prý bylo zřejmé, že jde o opravdu unikátní nález nevyčíslitelné historické hodnoty, který bude chloubou muzejní sbírky.
Veřejnost jej na vlastní oči mohla poprvé vidět 21. října 2023 na hradě v Mladé Boleslavi v rámci Dne archeologie. Proběhlo zde také setkání s nálezcem, středoškolským pedagogem Karlem V. z Turnova, jenž ve volném čase jako amatérský hledač po proškolení spolupracuje s odborníky a tahle „trefa“ byla zatím vrcholem jeho archeologické činnosti. „Skutečnost, že se nám nález podařilo vyjmout v původním uložení i s nálezovými okolnostmi ze vzácného depotu, nabízí excelentní zdroj poznání,“ přiznal pracovník muzea Filip Krásný. Samotný příběh pokladu prý lze jen velmi těžko odhadovat, ale podle něj byly mince asi chvatně uloženy do země někým, kdo procházel zdejší volnou krajinou a zřejmě se dostal do život ohrožující situace.
Ať tak, či tak, alespoň závan téhle oživlé historie můžete zakusit při návštěvě Mladoboleslavského hradu, kde je poklad součástí výstavy Příběh mince: Moneta Terra Bohemiae, mapující cesty českého mincovnictví. Výstava trvá až do 28. dubna.