Ve čtvrtek 15. února si hrad Valdštejn připomněl Mezinárodní den Angelmanova syndromu. Jedná se o závažné dětské onemocnění způsobující těžkou mentální retardaci, a jelikož se děti narozené s touto poruchou často smějí, přezdívá se jim andělské děti.
Světový den v roce 2013 založili rodiče jednoho z těchto andílků, aby pomohli šířit osvětu o jejich diagnóze a inspirovali k podpoře výzkumu nové léčby. Onemocnění je způsobeno poruchou na patnáctém chromozomu, proto se 15. února po celém světě nasvěcují významné budovy modrou barvou, která symbolizuje podporu všem rodinám zasaženým touto nemocí. V minulém roce se modře rozsvítila známá místa jako Niagarské vodopády, most Golden Gate v San Franciscu nebo londýnský Big Ben. V ČR se zapojila Bazilika sv. Ludmily v Praze, Tančící dům a další. Hrad Valdštejn k této příležitosti symbolicky osvítil sochu sv. Antonína Paduánského, který je mj. patronem rodin a dětí. Socha je umístěna na prvním hradním nádvoří naproti klasicistnímu domu.
V českém prostředí se podpoře výzkumu a léčby Angelmanova syndromu věnuje Asociace genové terapie (ASGENT), která právě 15. února předala před Bazilikou svaté Ludmily v Praze na Náměstí Míru šek na jeden milion korun Českému centru pro fenogenomiku, kde tento výzkum probíhá. Věříme, že se do budoucna podaří najít úspěšnou léčbu, která nemocným dětem pomůže a jsme rádi, že se hrad Valdštejn mohl alespoň tímto symbolickým gestem zapojit k této iniciativě.
Radim Štícha, Turnovské památky a cestovní ruch