Skryté příběhy pamětníků

0

Protifašistický odboj, Antimony, skauting, poválečný odsun Němců, perzekuce 50. let i období normalizace let sedmdesátých poznávají prostřednictvím vzpomínek a životních příběhů žáci základních škol a studenti gymnázia v Turnově.
V projektu Příběhy našich sousedů, který už vloni úspěšně uskutečnilo město Turnov ve spolupráci s organizací Post Bellum, děti zpracovávají výše zmíněné události tak, jak je prožili místní pamětníci.
V současné době týmy ze ZŠ Skálova, ZŠ Žižkova a z Gymnázia Jana Palacha oslovují za pomoci koordinátorky z Post Bellum Venduly Kubín a turnovské radnice nejstarší obyvatele města. Během následujících pěti měsíců si žáci vyzkouší práci dokumentaristů. Pamětníky nahrají, navštíví archivy a místa, kde se příběhy odehrály. Ze sebraných materiálů pak vytvoří, dle vlastního výběru, rozhlasové reportáže, videoreportáže, fotopříběhy, komiksy nebo třeba i divadelní představení.
Projekt bude završen slavnostní veřejnou prezentací 21. května v 16.00 hodin v sále SUPŠ ve Skálově ulici, kde jednotlivé týmy představí vybrané pamětníky i celý proces bádání. Odborná porota pak vybere tři nejzdařilejší zpracování, dárky a ceny ale dostanou všichni.
Projekt Příběhy našich sousedů má kromě archivování vzpomínek, které by upadly v zapomnění, i sociální rozměr. Děti mají možnost uvidět nejstarší generaci jinak. Důkazem toho je i výrok jednoho z žáků, který po setkání s pamětnicí řekl: „Už nikdy neřeknu: stará bába.“
Realizaci projektu podporuje město Turnov (částkou 150 tisíc Kč) ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum, která buduje Paměť národa, nejrozsáhlejší veřejnou pamětnickou sbírku v Evropě. Jak se kriticky ptát, jak zpracovat příběh a poutavě ho vyprávět, učí lidé z Post Bellum ve školách od roku 2012. Dosud se do projektu zapojilo přes čtyři tisíce žáků a studentů z šesti set šedesáti jedné školy v České republice, kteří zdokumentovali či v současnosti pokračují ve zpracovávání celkem již jednoho tisíce pamětnických příběhů.
Vendula Kubín, regionální koordinátorka projektu

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.