Adaptační skupiny na palubě Žluté ponorky

0

Od začátku ruské agrese jsme v Ponorce vytvářeli prostor pro výuku a další program pro děti a mládež rodičů, kteří před válkou utekli z Ukrajiny. První vlna byla velmi živelná a naše malé prostory často praskaly ve švech. Časem se podařilo nastavit pravidelný režim pro děti, které nebylo možné umístit do škol. Žáci ve věku 6 až 14 let k nám docházeli pět dnů v týdnu vždy na celé dopoledne a díky veliké obětavosti řady učitelů a dobrovolníků mohla probíhat standardní výuka češtiny ve třech skupinách. Celkem prošlo naším kontaktním centrem KOTVA za čtyři měsíce 129 dětí do 18 let. Řada z nich ovšem přišla jen na pár dní.
Během prázdnin jsme experimentovali s příměstskými tábory a uskutečnili i dva úspěšné česko-ukrajinské turnusy po 15 dětech z obou zemí. V současnosti nám zůstala jen malá adaptační skupinka čítající 12 dětí, které z kapacitních důvodů nebyly přijaty do turnovských mateřských a základních škol.
Rád bych touto cestou poděkoval vedoucím a dobrovolníkům, kteří se na chodu kontaktního centra podíleli. Z učitelek češtiny to byly paní učitelky: Holečková, Sehnalová, Islová, Marková, Zakouřilová, Matoušková, Drahoňovská, Codrová, Součková, Shimonová a vedoucí „příměšťáků“ Martina Mastníková. Z ukrajinských vedoucích pak děkujeme především Alině Bondarenko a Tetianě Lypské, dále to byly dámy Polubentseva, Syvak, Kormosh, Čornaja, Krasnozon, Hluschenko a další.
Uzavřel bych toto krátké sdělení konstatováním, že děti jsou všude na světě různé a s životními obtížemi se vyrovnávají také různě. Věřím, že otevřená Ponorka jim může nesnadný úděl částečně ulehčit a povzbudit je k vlastní aktivitě.
Tomáš Zakouřil, ředitel Žluté ponorky, www.ponorkaturnov.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.